Izolowani Kayapo Metyktire wyszli z lasu

O rozmiarach i intensyfikacji dokonującej się penetracji, nawet najbardziej izolowanych części interioru Brazylii  zaświadcza wydarzenie jakie miało miejsce pod koniec maja 2007 r. na terenie jednej ze wspólnot indiańskich w stanie Para.

Nieoczekiwanie pojawiła się tam grupa 87 (89) izolowanych, nie skontaktowanych Indian. Indianie ci podróżowali przez 5 dni przez las uciekając najwyraźniej przed atakami górników lub hodowców. Są to najprawdopodobniej Indianie Metyktire, jedna z podgrup Indian Kayapo. Izolowani Metyktire żyją w rezerwacie Menkregnoti na powierzchni 12,1 miliona akrów i mówią archaiczną wersją języka Kayapo. Społeczność ta żyje w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego od około 50 lat, kiedy to nawiązał z nimi kontakt któryś z braci Villas Boas (bracia Villas Boas zwłaszcza Claudio i Orlando w owym czasie skontaktowali wiele tamtejszych plemion).

Po pierwszych doświadczeniach wycofali się jednak w głąb lasu wybierając życie w odosobnieniu. Rejon na, którym żyli ostatnimi czasy był zablokowany tak aby chronić tamtejszych Indian przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się chorób. Jednak już sama topografia regionu wraz ze zbitą dżunglą i oddaleniem od rzek czyniła zakątek stosunkowo niedostępnym. Dotychczasowe formy ochrony terenu wydają się na dziś dzień już nie wystarczające czego reperkusje zmusiły Metyktire do wyjścia z lasu. Jak podają świadkowie tego wydarzenia Metyktire rozbili obóz na skraju lasu – tańczyli i śpiewali. Jedna z kobiet w tym czasie miała też urodzić dziecko.
Brak potwierdzenia ale po tym krótkim kontakcie Metyktire wycofali się spowrotem w głąb lasu. Miejmy nadzieje, że ich dalsze losy potoczą się pomyślnie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Indianie Izolowani, Wiadomości/Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s