Budowa tam na rzece Juruena trwa (maj 2008)

Informacja z maja 2008 roku

Pomimo głosu sprzeciwu ze strony Indian Enawene Nawe kontynuowana jest budowa kompleksu 11 hydroelektrycznych tam na rzece Juruena w brazylijskim stanie Mato Grosso.  

Projekt budowy tam popierany przez – Blairo Maggiego – gubernatora stanu Mato Grosso ma walnie przysłużyć się kwitnącemu w tym rejonie przemysłowi sojowemu. Plany forsowane przez administrację stanu Mato Grosso na czele z Maggim zakładają trzykrotne zwiększenie uprawy soi na przestrzeni kolejnych kilku lat. W zestawieniu z powyższymi hasłami znamiennym pozostaje fakt, iż rodzina Maggiego jest właścicielem przedsiębiorstwa

„Gruppo Maggi – spółki będącej jednym z największych potentatów w hodowli i sprzedaży soi w ujęciu globalnym. Już dziś na stan Mato Grosso przypada niemal 50% ogólnej wycinki drzew w brazylijskiej części Amazonii. W ostatnich latach olbrzymie połacie lasu zniknęły ustępując miejsca głównie hodowcą bydła i plantatorom soi. Pomimo licznych deklaracji prąd ten nie ustaje zaś kolejne projekty wznoszenia tam na rzekach kładą dalszy grunt pod infrastrukturyzację i rabunkowe wykorzystanie regionu.

Projekt budowy 11 tam na rzekach Juruena zagraża bezpośrednio tradycji oraz gospodarce żywieniowej Indian Enawene Nawe znanych również pod nazwą Soluma. Plemię te ma o tyle specyficzną dietę żywieniową, iż nie spożywa czerwonego mięsa podstawą swego jadłospisu czyniąc połów ryb oraz drobną uprawę. Każdego roku Enawene Nawe na kilka miesięcy udają się w rejon Rio Preto gdzie korzystając z rodzimych metod łowieckich zaopatrują się w ryby. Realizacja planu budowy tam obok powstania rozlewisk na obszarach około rzecznych grozi także degradacją samego ekosystemu rzeki.

Indianie Enawene Nawe przy wsparciu nielicznych organizacji rozpoczęli walkę o cofnięcie decyzji oraz zablokowanie projektu tam na rzece Juruena. W roku 2006 wystosowali list z prośbą o wsparcie do wszystkich ludzi dobrej woli zaś w roku 2007 przeprowadzili kolejne akcje protestacyjne. Na przełomie maja i czerwca Enawene Nawe zablokowali główną drogę

(MT-170). Według lokalnych źródeł do Enawene Nawe dołączyli przedstawiciele kilku innych plemion w rezultacie czego na blokadzie trwało około 100 Indian dzierżąc w rękach łuki i strzały. Ówczesna blokada skutecznie zablokowała północno-wschodnią część stanu Mato Grosso.

Następna zorganizowana manifestacja Enawene Nawe zawiązała się 6 grudnia 2007 roku. Podczas kolejnego tygodnia około 100 członków 420-osobowego plemienia protestowało w miejscu planowanej budowy oraz na lokalnej drodze. Grudniowe wystąpienie podobnie jak te z połowy roku miało charakter blokady.

Zorganizowany opór Indian Enawene Nawe, podobnie jak sama łowiecka obecność członków plemienia w rejonie Rio Preto rodzi niezadowolenie pewnego kręgu mocodawców i interesantów. Na początku 2007 roku miejscowi ranczerzy uzyskali sądowny nakaz zakazujący Indianom Enawene Nawe łowienia ryb tradycyjną metodą stawiania prowizorycznych tam. W pierwszej połowie marca 2008 roku do obozu łowieckiego Enawene Nawe w Rio Preto wkroczyła grupa uzbrojonych mężczyzn grożąc Indianom represjami jeśli ci nie opuszczą zajmowanego miejsca. Niektórzy spośród napastników przedstawiali się jako policjanci, inni podawali się za hodowców bydła. Na szczęście na przełomie marca i kwietnia 2008 roku po rozpatrzeniu wniosku

brazylijski sąd cofnął decyzję sprzed roku co przywróciło prawną akceptację dla połowów Indian Enawene Nawe w tym rejonie. W orzeczeniu sądu czytamy, że rejon Rio Preto jest ważnym miejscem dla plemienia pod względem ekonomicznym i rytualnym obfitującym w ryby, orzechy i owoce genipapo.

W latach dziewięćdziesiątych i początku pierwszego dziesięciolecia XXI wieku ranczerzy najechali ziemię Enawene Nawe wytrzebiając lasy pod pastwiska stosując przy tym pewne metody zastraszania tj. palenie obozów łowieckich aby skłonić Indian do opuszczenia obszaru.

W roku 1987 z rąk ranczerów zamordowany został jezuita Vincente Canas – misjonarz, który przez 10 lat mieszkał wśród Enawene Nawe głośno dopominając się o ochronę terytoriów plemienia.

Na początku listopada 2007 roku spaleniu uległa wieś Indian Enawene Nawe. Płomień zaprószony podczas gotowania zajął łatwopalne materiały szybko rozprzestrzeniając się na resztę wioski. Spaleniu uległy duże komunalne domy zrobione ze słomy i drewna oraz przedmioty codziennego użytku tj. hamaki i metalowe narzędzia.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s