FUNAI zapowiada ochronę terytorium Indian „Rio Pardo”

 Informacja z maja 2008 roku

 

W drugiej połowie stycznia 2008 roku FUNAI (rządowa agencja do spraw Indian w Brazylii) zapowiedziała wprowadzenie zakazu wstępu na teren Rio Pardo zamieszkiwanego przez nie skontaktowaną ze światem zewnętrznym grupę około 30 Indian. Obecnie FUNAI nakreśla plan chronionego terenu co jest wymogiem formalnym dla oficjalnej deklaracji uznania obszaru za ziemię tubylczą.

Indianie Rio Pardo to niewielka, do końca niezidentyfikowana liczbowo grupa Indian nie mająca kontaktu ze światem zewnętrznym – zaliczana do grupy plemion określanych wspólnym mianem Kawahiva. W listopadzie 2005 roku zarejestrowano pierwsze nagranie członków plemienia na, którym uwieczniono kobietę

i mężczyznę.

Gdy w 2005 roku sędzia rozpatrujący status ziem Rio Pardo zniósł prawa ochraniające newralgiczny obszar, wszyscy, którzy dotąd czekali z założonymi rękami postanowili dać upust swym różnobarwnym ambicjom. Na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat terytorium Rio Pardo stało się areną najazdu ludzi zainteresowanych jego eksploatacją.

W ramach torowania sobie dostępu do „nowo otwartego” obszaru doszło do cichych morderstw na członkach plemienia. 29 listopada objęto aresztem osiemnaście osób pod zarzutem mordowania Indian oraz przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.

Gilberto Anzahna, antropolog i członek zespołu FUNAI studiującego obszar wyraził przekonanie, że jeżeli tylko rząd zagwarantuje Indianom właściwą ochronę to możemy być pewni, że populacja Rio Pardo będzie się zwiększać.

Zapowiedź FUNAI jest doniosłym akcentem na drodze do zastopowania niebezpieczeństw (morderstwa, choroby zakaźne, utrata przestrzeni życiowej) na jakie zostali wystawieni członkowie tego nielicznego plemienia. Budzi to nadzieje, że Rio Pardo unikną losu, który stał się przykrym udziałem innych niewielkich grup tubylczych takich jak np. Akuntsu, którzy po seriach napaści zostali zdziesiątkowani stając ostatecznie na progu wymarcia. Obecnie Akuntsu liczą sobie już tylko 6 osób.

Ocenia się, że na obszarach lasów tropikalnych Ameryki Południowej żyje obecnie około 7 tysięcy Indian nie mających kontaktu ze światem zewnętrznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Indianie Izolowani, Przemoc, Wiadomości/Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s