Inwazja nielegalnych poszukiwaczy złota i drwali na ziemiach Indian Yanomami

Informacja z 2008 roku

Ponad tysiąc nielegalnych poszukiwaczy złota najechało ziemię Indian Yanomami w północno- zachodniej Brazylii. O sytuacji donieśli Yanomami zamieszkujący ziemie w pobliżu miejsca gdzie osiedli górnicy. Obecność poszukiwaczy złota została potwierdzona przez samolot wojskowy, który wykonał lot nad okupowanym terytorium. Teixeira Gonzalo, przedstawiciel FUNAI w stanie Roraima zapowiedział, że nowa fala górników zostanie wydalona na przestrzeni 2008 roku. Teixerra potwierdził, że obecność górników zwiększyła zanieczyszczenie rzek oraz częstotliwość chorób w tubylczej społeczności poprzez zwiększony kontakt.

Indianie Yanomami
Indianin Yanomami 

Osobny protest podjęli Indianie Yanomami z obszaru Ajarani. Przez 10 dni obozowali w niedalekim mieście Caracarai optując przeciwko grupie ranczerów nielegalnie zajmujących ziemię Yanomami, gdzie wycinają las pod pastwiska oraz płoszą zwierzynę.

W 2004 roku brazylijski sąd nakazał ranczerom opuszczenie zajmowanych ziem. Ranczerzy pomimo rozstrzygnięć na szczeblu administracyjnym odmówili odejścia zaś jeden z nich zagroził w listopadzie 2007 roku, że zabije indiańskiego działacza Daviego Yanomami jeśli zostanie zmuszony do opuszczenia rancza.

Davi Yanomami, szerzej znany działacz i szaman Yanomami apelował o pomoc w sprawie nielegalnych poszukiwaczy złota podczas swej wizyty w Wielkiej Brytanii i Niemczech w październiku 2007 roku. W liście adresowanym do premiera Gordona Browna oraz kanclerz Angeli Merkel pisał: „Moi ludzie Yanomami cierpią i nasza przyszłość jest zagrożona. Nasza ziemia jest najeżdżana przez poszukiwaczy złota, którzy zanieczyszczają rzeki i przynoszą choroby. Yanomami zaczynają umierać.”

Podczas masowej inwazji górników na ziemie Yanomami do, której doszło w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku w ciągu tylko siedmiu lat zmarło dwadzieścia procent Indian. Obok szalejącej epidemii doszło do przypadków mordowania Yanomami i niszczenia tubylczych wsi. Gdy tragiczna sytuacja ujrzała światło dzienne podjęto działania i kampanię o zasięgu międzynarodowym, której finałem było wytyczenie ziem Indian Yanomami w 1992 roku i usunięcie górników z okupowanych terytoriów.

Tymczasem Indianie Yanomami i Yekuana z wiosek Xirimifiki i Auaris poinformowali, że w lutym pod nieobecność większości mieszkańców zjawili się bez uprzedzenia urzędnicy rządowi próbując przekonać mieszkańców społeczności, że powinni przyjąć plany rządu zakładające wdrożenie górnictwa na ziemiach Indian Yanomami.

Według Tubylczej Rady Misyjnej (CIMI) związanej z Kościołem Katolickim w roku 2007 zamordowano 76 brazylijskich Indian co stanowi nowy negatywny rekord w zestawieniu z rokiem 2006 kiedy zginęło 48 Indian, co już wówczas było liczbą wyższą niż w latach poprzednich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Epidemie, Europa, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s