Śmiertelne przypadki zachorowań w Dolinie Javari

Informacja z grudnia 2007 r.

Grudzień 2007 roku przyniósł poważne obawy o zdrowie społeczności tubylczej w obrębie Doliny Javari na zachodzie stanu Amazonas. Jak donoszą Indianie z Doliny Javari w ciągu ostatniego roku ilość przypadków zachorowań na choroby przezeń do końca niezidentyfikowane gwałtownie wzrosła. Pomimo apeli i obietnic nie wiele w tej sprawie uczyniono. Co prawda od dłuższego czasu zapowiadano postawienie czterech aparatur do przechowywania szczepionek bliżej wsi ale tylko jedna z nowych stacji była w trakcie budowy na przełomie 2007/2008 roku.

Indianie Matis

Tymczasem między 3 a 30 grudniem w wyniku zachorowań na choroby identyfikowane jako malaria i zapalenie wątroby zmarło 8 osób w tym piątka dzieci. Według miejscowej organizacji tubylczej CIVAJA do śmierci tych ludzi przyczyniła się opieszałość w przewiezieniu ich w miejsca gdzie mogliby otrzymać odpowiednią pomoc medyczną. 6-letni chłopiec imieniem Txuki z plemienia Marubo czekał aż dwa dni zanim wysłano łódź, która miała go przewieźć do miasta Atalai do Norte. Miejscowe centrum zdrowia w, którym obecnie przebywa 150 tubylców zostało przystosowane do hospitalizacji 35 osób. Txuki zmarł 28 grudnia w drodze do Atalai do Norte.

Marubo Clovis, koordynator CIVAJA zapowiedział złożenie skargi do Ministra Zdrowia oraz innych przedstawicieli rządu federalnego. CIVAJA wysunęła również zarzut zawłaszczania środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną dla tubylców, przez ludzi pracujących w ratuszu Atalai do Norte.

Dolina Javari jest drugim co do wielkości terytorium tubylczym na obszarze Brazylii. Na terenie Javari żyje około 3 tysięcy Indian z plemion Marubo, Matis, Mayoruna, Kanamari i Kulina. Dolina Javari jest również domem przynajmniej sześciu nie skontaktowanych plemion mieszkających w pobliżu granicy peruwiańskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Epidemie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s