Demonstracja pod Ambasadą Peru (20.09.2009)

20. czerwca 2009r. pod ambasadą Peru w Warszawie, odbył się happening popierający walkę Indian amazońskiej dżungli do samostanowienia i prawa do własnej ziemi. Protestowano także przeciwko gwałtownym represjom skierowanym wobec Indian w okolicach miejscowości Bagua (Peru), gdzie według różnych źródeł zginęło od dziesięciu do kilkudziesięciu Indian oraz dwudziestu czterech policjantów. Pamięci wszystkich ofiar tych krwawych wydarzeń zapalono znicze.

 

Główną organizatorką spotkania była Monika Skarżyńska.

Relacja Dariusza „Bluewinda” Kachlaka, zaczerpnięta ze strony www.indianie.eco.pl:

Happening został zorganizowany przez całkowicie prywatne osoby, które po informacjach w internecie dot. wydarzeń w Peru, wyraziły swoje stanowisko i chęć zorganizowania takiego happeningu na forach internetowych. Od czasu powstania pomysłu, do samego wydarzenia, włączyły się w jego realizację różne inne, całkowicie prywatne osoby. Niektóre z nich związane są jednak z ruchami ekologicznymi, pokojowymi czy indiańskimi. W wydarzeniu wzięły także udział osoby zupełnie nie związane z żadnymi organizacjami, a także osoby całkowicie wcześniej nie zorientowane w temacie spotkania – przechodnie, a także studenci pobliskiej szkoły.

Spotkanie miało charakter zdecydowanie pokojowy. Czujne oczy policji skupiły się na czytaniu dostarczonych przez organizatorów petycji i materiałów informacyjnych. Monika oraz Damian, inicjatorzy spotkania, w szczegółowy i obrazowy sposób przedstawili genezę protestów Indian oraz najnowsze wydarzenia w Peru. Nie zabrakło oczywiście haseł wykrzyczanych głośno razem: „CICHA ŚMIERĆ W GŁĘBI LASU”; „NIE WYCINAĆ DŻUNGLI”; „NIE ZABIJAĆ INDIAN”.

Oprócz merytorycznego przedstawienia problemu, wszystkim uczestnikom, a także przechodniom i studentom pobliskiej szkoły ochrony środowiska (sic!) rozdano ulotki informacyjne oraz plakaty. Wszyscy zgromadzeni oraz osoby na bieżąco dołączające się do happeningu miały możliwość podpisania petycji skierowanej poprzez ręce Ambasador Peru w Polsce bezpośrednio do władz peruwiańskich, a także do Premiera, Donalda Tuska. Dokumenty te zostaną przekazane w najbliższym czasie do zainteresowanych.

Całe wydarzenie trwało około 2 godzin i zgromadziło kilkunastoosobową grupę przedstawicieli różnych miast i środowisk, połączonych troską o Matkę Ziemię oraz przeciwstawiających się polityce wielkich korporacji. Pod koniec spotkania za akcje podziękował jeden z Peruwiańczyków mieszkających w Polsce, Mirko Fernandez, który do Warszawy specjalnie na to wydarzenie przyjechał z Łodzi. Spotkanie zakończyło się w tradycyjnym indiańskim Kręgu, z myślami o wszystkich broniących praw tubylców na całym świecie, słowami Indian Lakota: „Mitakuye oyasin” – „wszyscy jesteśmy spokrewnieni”.

 Warszawa, 1wszy Dzień Lata 2009

Dariusz R. Kachlak

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Deforestacja, Peru, Polska, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Demonstracja pod Ambasadą Peru (20.09.2009)

  1. Pingback: Pamięć o Mirko Fernandez Sanchez | Serwis Solidarnościowy "Borduna"

  2. Ola pisze:

    Dziękuję Mirko, że byłeś z nami, dzieliłeś się swoją wiedzą, pomagałeś w chorobie ciała i duszy, uczyłeś nas…

  3. Pingback: Wielka lekcja z Peru. Mija 10 lat od Baguaza | Serwis Solidarnościowy "Borduna"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s