Lud Innu domaga się respektowania tradycyjnych praw

Lipiec 2010 r.

Od 11 czerwca około 100 Indian Innu (Montagnais i Naskapi) blokuje dostęp do dwóch górniczych projektów w północno-wschodnim Quebecu i zachodnim Labradorze. Społeczności blokujące górnicze inwestycje są członkami Innu Strategic Alliance (ISA) zrzeszającej 12 tysięcy osób, czyli 70% Innu zamieszkujących prowincję Quebec.

 

Jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog z rządem i firmami, o ile nasze kulturowe, gospodarcze, społeczne, ekologiczne i duchowe prawa będą przestrzegane. Nie jesteśmy przeciwko wszelkim formom rozwoju terytorium, ale nie godzimy się na rozwój bez naszej zgody” – stwierdzili wodzowie we wspólnym oświadczeniu.

Wodzowie Matimekush-Lac John Real MacKenzie i Uashat mak Mani-Utenam Georges-Ernest Gregoire potwierdzili również prawo ludu Innu do zasobów naturalnych znajdujących się na ich terytorium.
ISA stwierdziło, że w 1927 roku granica Quebec-Labrador została bezprawnie ustanowiona przez Koronę Brytyjską, co stworzyło sztuczny podział Nitassinan (terytorium Innu). Podział otworzył bramy do standardowej polityki rządu kanadyjskiego wobec autochtonów, w tym: szkoły z zakwaterowaniem, eliminacji polowań na Karibu (podstawy utrzymania Innu) oraz wreszcie eksploatacji Nitassinan.

Nasza społeczność nie da się zwieść tak jak w latach 60-tych. Przez wiele lat nasze terytoria były pozbawiane zasobów bez naszej zgody i jakichkolwiek korzyści dla społeczności… Jeśli teraz chcą ponownie podjąć wydobycie, muszą to zrobić na naszych warunkach” – stwierdził MacKenzie.

Przedstawiciel Labrador Iron Mines Holdings, jednej ze spółek powiedział, że blokady nie mają ogromnego wpływu na działalność kopalni. Jonh F. Kearney, prezes i dyrektor naczelny zaznaczył „Jesteśmy gotowi do dialogu i negocjacji w każdej chwili”.. Spółka odnotowała, że Innu Matimekush niedawno odrzucili kompleksowy pakiet miejsc pracy, umów, świadczeń socjalnych i dotacji.

Obok blokad wymierzonych w kopalnie, Innu z Uashat Mak Mani-Utenam, próbują przerwać prace związane z budową 4 elektrowni wodnych na rzece Romaine, których uruchomienie przewidziano na okres pomiędzy 2014 a 2020 rokiem. Georges-Ernest Gregoire powiedział „Nigdy nie oddaliśmy ani nie zrezygnowaliśmy ze swych praw do terytorium przodków”. Wniosek przeciwko projektowi, który złożono w stolicy prowincji Quebec został nazwany przez adwokata Jean-Francois Bertranda początkiem „poważnej walki, która może potrwać kilkadziesiąt lat”.

Na przestrzeni lat 1950. i 1960. Innu zostali zmuszeni przez kanadyjski rząd i kościół do przenosin i osiedlenia się w stałych społecznościach. Zmiany w życiu plemienia odcisnęły wielkie piętno w postaci wysokiego poziomu alkoholizmu, przemocy, wąchania benzyny przez dzieci oraz rekordowej liczby samobójstw.”

Na podstawie: intercontinental.cry.org; http://www.thestarphoenix.com; http://www.montrealgazette.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kanada, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s