Perenco przystępuje do prac na Północy Peru

czerwiec 2010

PERU. Francusko-angielska spółka Perenco rozpoczyna transport helikopterami ponad 50 tysięcy ton materiałów do eksploatacji w rejon północnego Peru. Firma porównuje ilość przewożonego sprzętu i środków z „siedmioma wieżami Eiffela”.

Ziemie w obrębie, których pracuje Perenco zamieszkane są przez co najmniej 2 plemiona izolowane, w tym Taromenane.

Niekontrolowany i lekkomyślny kontakt, wkroczenie na ziemie grup znajdujących się w dobrowolnej separacji, stanowi śmiertelne zagrożenie.

Ludy nie utrzymujące kontaktu ze światem zewnętrznym nie mają odporności immunologicznej na „zachodnie choroby”. Epidemie będące następstwem takich kontaktów prowadziły w przeszłości do śmierci od 20% do 75 % skontaktowanych społeczności.

Tymczasem przedstawiciele Perenco kilka tygodni temu ujawnili plany przedsiębiorstwa na wypadek kontaktu z Indianami izolowanymi, których istnienie równocześnie negują. W wachlarzu możlwych reakji wymieniono: rysunki na ziemi jako środek komunikacji, przemowy przez megafon zaś na wypadek ataku Indian: strzały w powietrze i podpalanie kanistrów z benzyną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Epidemie, Europa, Indianie Izolowani, Korporacje i Instytucje, Peru, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s