Wzór petycji kierowanej do Premiera RP Donalda Tuska w kwestii łamania praw rdzennych mieszkańców Peru i Brazylii

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

Szanowany Pan

Donald Tusk

Premier Rzeczypospolitej Polski

  kontakt@kprm.gov.pl

Szanowny Panie Premierze,

            Zwracamy się do Pana jako przedstawiciela polskiego rządu, aby zajął Pan oficjalne stanowisko odnośnie polityki rządów peruwiańskiego i brazylijskiego oraz kategorycznie zanegował wszelkie działania otwarcie naruszające podstawowe prawa ludów tubylczych.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej to nie tylko pierwsi mieszkańcy swego rodzimego terytorium ale i pełnoprawni obywatele poszczególnych państw. Tak jak inni członkowie społeczeństwa, mają prawo do korzystania z wszystkich obowiązujących praw człowieka. Szczególny status ludów tubylczych rezerwuje dlań również prawo do samostanowienia, do zachowania i umacniania własnych, odrębnych instytucji politycznych, prawnych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Ludy tubylcze jako zbiorowości mają prawo do życia w wolności, pokoju i bezpieczeństwie jako odrębne ludy i nie mogą być obiektem prześladowań ani innych form przemocy. Nie mogą stać się również obiektem przymusowej asymilacji.

Mając na względzie owe powinności, pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie polityką oraz planami rządu brazylijskiego i peruwiańskiego wobec rodzimej Amazonii oraz lokalnych plemion. Zwracamy naszą uwagę na następujące kwestie:

a)      budowa tamy na rzece Madeira w stanie Rondonia w Brazylii, która zagraża egzystencji lokalnej ludności (rolnicy, rybacy Indianie) oraz przeżyciu tzw. Indian izolowanych. Budowa tamy grozi uruchomieniem procesów, które mogą prowadzić do depopulacji a nawet ludobójstwa tych małych społeczności. Proszę zwrócić uwagę, że w projekt budowy tamy Jirau zaangażowana jest spółka obecna także w Polsce – GDF Suez.

b)      Zamiar budowy szeregu tam na rzekach Xingu, Tapajos, Ene, Mazaruni, Juruena, Tocantis i innych, które zagrożą środkom przeżycia, suwerenności oraz egzystencji tysięcy Indian. Wymienione projekty mają miejsce w Brazylii, Peru i Gujanie. W niemal wszystkie zaangażowany jest brazylijski rząd.

c)      Koncesje na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego na ziemiach rdzennej ludności w peruwiańskiej Amazonii, bez ich zgody i konsultacji z nimi (Achuarowie, Mayoruna, zagrożenie dla Indian izolowanych)

d)      Dyskryminacja oraz ignorowanie praw do ziemi np. Indianie Guarani Kaiowa, Tupinamba, Awa Guaja w Brazylii.

Prosimy o podjęcie oficjalnych działań, zarówno na linii dwustronnych stosunków z rządami Brazylii i Peru jak i na arenie międzynarodowej. Pańskie działania w tej sprawie będziemy bacznie monitorować

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Epidemie, Indianie Izolowani, Korporacje i Instytucje, Peru, Polska, Przemoc, Tamy na rzekach i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Wzór petycji kierowanej do Premiera RP Donalda Tuska w kwestii łamania praw rdzennych mieszkańców Peru i Brazylii

 1. AGA pisze:

  W Iławie -warmińsko mazurskie
  Jest bezprawie Urząd Miasta wymeldowuje na ulicę osobę niepełnosprawną z własnego mieszkania-jak to możliwe .Dlatego że napisała skargę na P. Burmistrza, 2 lata prowadzi postępowanie o zniewagę zasłaniając się prawem -tylko jakim. AGA

 2. AGA pisze:

  List otwarty. POMOCY
  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości
  Zwracam się z prośbą o pomoc –oraz o azyl w innym mieście lub kraju. Jestem szykanowana i poniżana przez Organy Państwowe jak. Prokuraturę ,Sąd, Urząd Miasta, Policję w moim mieście Iławie. Wszystko za sprawą ………..
  Bardzo proszę Unie Europejską o pomoc –w mojej życiowej sprawie /gdyż dalej tak nie mogę żyć /To jest bezprawie wobec mojej osoby. /Brak poszanowania niepełnosprawnego człowieka, który w oczach Urzędów na terenie Iławy jest niepotrzebny, i można go wyrzucić na ulicę. To dlaczego otrzymałam to mieszkanie jako matka samotnie wychowująca dzieci .To w tedy byłam potrzebna a teraz kiedy jestem schorowana, po wielu operacjach –to można mnie dołować i poniżać- wyrzucając na ulicę. AGA z Iławy

 3. AGA pisze:

  Burmistrz Iławy -daje honorowe obywatelstwo niemcom /np.w grudniu 2012/-a rodowitej Iławianki wyrzuca się na bruk z własnego lokum -Proszę o pomoc -to jest bezprawie AGA z Iławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s