Właściciel BZ WBK łamie prawa człowieka

10 września 2010 r. hiszpański bank Santander wygrał aukcję na zakup akcji Banku Zachodniego WBK.

Publicyści głównych, publicznych dzienników odnotowali ten fakt jako znaczące wydarzenie ekonomiczne. Według tego komunikatu, Santander Bank jawi się jako inwestor stawiający odważne kroki na rynkach finansowych. Tymczasem bank, którego prezesem jest Emilio Botin odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Brazylii.

Santander Bank jest w gronie instytucji finansujących budowę kompleksów tam na rzece Madeira w stanie Rondonia. Hiszpański finansista posiada 10% udziału w budowie tamy San Antonio. Budowa hydroelektrowni uderzy we florę i faunę; lokalnych rybaków, rolników oraz miejscowe plemiona. Pomimo licznych protestów konstrukcja jest kontynuowana.

Szczególnie zagrożone pozostają społeczności Indian izolowanych, które do dziś nie utrzymują kontaktu ze światem zewnętrznym. Budowa tam otworzy terytoria nieskontaktowanych społeczności w Rondonii na niekontrolowaną eksplorację, grożąc chorobami na, które autochtoni nie mają immunologicznej odporności. Ziemie izolowanej społeczności Jacareuba/Katawixi zagrożone są powodziami powstałymi w afekcie uruchomienie tamy San Antonio.

Udział w procederze, którego odpryski grożą eksterminacją izolowanych populacji stanowi poważną obawę, która powinna skłonić polski rząd do zamrożenia inwestycji Santander Bank w granicach polskiego państwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Epidemie, Europa, Indianie Izolowani, Korporacje i Instytucje, Polska, Przemoc, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s