Akt niezadowolenia z powodu budowy tamy Jirau

BRAZYLIA. We wczesnych godzinach porannych, 27 października 2010 roku, Indianie Kaxarari oraz mieszkańcy powiatu Abuna, zablokowali wejście do budowanej elektrowni wodnej Jirau na rzece Madeira, w stanie Rondonia. Do ustawienia blokady protestujący posłużyli się 6-sześcioma autobusami i 10 samochodami.

Według oponujących mieszkańców wznoszona tama nie spełnia warunków umowy, która legła u podstaw pozwolenia na budowę. Wśród podnoszonych postulatów zwracano uwagę na trudności, jakie spotkają lokalną ludność, w związku z opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania. Według protestujących rekompensaty, które otrzymają poszkodowani powinny uwzględniać nie tylko poniesione straty materialne ale także szereg innych niedogodności związanych ze zmianami jakie przyniesie tama.

Na czele konsorcjum budującego tamę Jirau stoi francuski koncern GDF Suez. Przedsięwzięcie jest krytykowane za oddziaływanie na środowisko oraz lokalną społeczność, w tym zagrożenie dla życia Indian izolowanych tj. min. Igarape/Karipuninha.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Protesty, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s