Atak izolowanych Indian Mashco Piro

PERU. W niedzielę, 24 października 2010 roku Nilo Vargas Tereso, 14-letni Indianin z grupy etnicznej Yine został przeszyty strzałą, miotaną prawdopodobnie przez członka izolowanej społeczności Mashco Piro. Nilo Vargas został trafiony w brzuch, po czym natychmiast został przetransportowany do punktu medycznego, w którym powstrzymano krwawienie i zamknięto ranę.

Wioska Monte Salvado, z której pochodzi ranny Indianin, leży nad rzeką Las Piedras. Na terenie wioski znaleziono stare narzędzia należące do Indian izolowanych, co potwierdza przypuszczenie, że obszar znajduje się w obrębie starych szlaków migracyjnych Mashco Piro. Dwadzieścia rodzin, łącznie około sto osób ze społeczności Monte Salvado żyje w ciągłym napięciu, w poczuciu otoczenia przez izolowanych Indian.

Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikami organizacji indiańskiej FENAMAD, przedstawiciel społeczności Sebastian Teodoro zapewnił, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie wioski do Puerto Nuevo, cztery godziny drogi od obecnej lokalizacji Monte Salvado. Lokalna społeczność ma świadomość, że powinna unikać kontaktu z Indianami izolowanymi, gdyż ci nie posiadają odporności immunologicznej na choroby z zewnątrz.

Indianie Mashco Piro, migrujący min. w obrębie Madre de Dios liczą sobie około 600 osób i świadomie unikają kontaktu. Miejscowe ziemie na przestrzeni ostatnich lat stały się areną ekspansji kompanii drzewnych i nielegalnych drwali, poszukujących szlachetnego drewna tj. mahoń. Pracownicy brazylijskiej organizacji ds. Indian, FUNAI potwierdzają zwiększoną obecność Mashco Piro po stronie brazylijskiej w rezultacie najazdów, z jaką styka się te plemię na swoich tradycyjnych ziemiach w Peru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Indianie Izolowani, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s