Indianie Kuntunawa szukają śladów swojej tradycji

Wielu rdzennych mieszkańców obecnego stanu Acre w Brazylii zginęło podczas gorączki kauczukowej, jaka opanowała całą Amazonię na przełomie XIX i XX wieku. W roku 1911 na pograniczu wyginięcia znaleźli się również Indianie Kuntunawa, których w 1911 roku zarejestrowano już tylko kilku. Na przestrzeni następnych dekad Indianie Kuntunawa odbudowali część swojej populacji, także dzięki małżeństwom mieszanym. Obecnie Kuntunawa nie znają już swojego języka, wszyscy posługują się portugalskim.

Haru Xina Kuntunawa jest młodym, 28 letnim przywódcom, który stara się na nowo wskrzesić zapomniane zwyczaje swojego ludu. Tak oto mówi on o długiej drodze pokonanej przez jego braci: „Jesteśmy żywym dowodem na to, że można odbudować naród, przywrócić to co zostało zapomniane. Wierzyłem, że jest to możliwe i jestem pewien, bardziej niż kiedykolwiek, że mój lud odzyska swoją historię na nowo”. Haru podkreśla, że masakra jaką doświadczyli Kuntunawa na początku XX wieku nie jest wydarzeniem sprzed wieku, jak mówi: „To coś bardzo aktualnego coś co napawa mnie smutkiem. Dziś żyje nieco ponad 300 Kuntunawa i moim celem jest zjednoczyć ich z powrotem w domu”.

W dniach 26-31 lipca u Kuntunawów odbył się pierwszy festiwal kulturalny. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko Kuntunawa, ale i członkowie innych plemion tj. Yawanawa, Marubo, Nakini, Katukina i inni. Było to wielkie spotkanie narodów panojęzycznych. Podczas sześciu dni Indianie tańczyli, śpiewali, łowili ryby, wymieniali dary, prowadzili obrzędy.

Haru mówi, że kiedy ludzie spotykają się, mają dużo mocy w celu odzyskiwania i wzmacniania wspólnej tradycji. To właśnie poprzez kontakt z sąsiednimi grupami etnicznymi można opracować strategię rekonstrukcji zatraconego języka a także podstaw obrzędowych i tanecznych, wciąż obecnych w zbiorowej pamięci ludu Kuntunawa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Kultura, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s