Brutalna pacyfikacja protestu Indian Toba Qom

23 listopada 2010 r. w północno-wschodniej Argentynie, Indianie Toba Qom ze społeczności La Primavera zostali brutalnie spacyfikowani przez 100 uzbrojonych policjantów.

25 lipca 2010 r. około 100 Indian Toba Qom rozpoczęło blokadę drogi krajowej 86 leżącej 170 km na północ od stolicy prowincji Formosa, aby zaprotestować przeciwko budowie Instytutu dla Uniwersytetu Fomosa. Toba utrzymują, że grunty przeznaczone pod nowy Instytut są częścią terytorium ich przodków, które starają się odzyskać od wielu lat. Pomimo, że Argentyna jest sygnatariuszem Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy 169 oraz Deklaracji Praw Ludów Tubylczych ONZ, rząd odmawia uznania praw Indian do tego obszaru.

23 listopada na miejscu protestu pojawiła się grupa 100 policjantów nakazując wszystkim opuszczenie okolicy. Felix Diaz, stojący na czele protestu powiedział: „Nie chcieli z nami rozmawiać. Przyszli z zamiarem zabicia nas.”

Kiedy społeczność postanowiła utrzymać blokadę policjanci przystąpili do usuwania protestujących. W chaosie, który wybuchł, zginęło dwóch Toba oraz jeden policjant. Około 25 pięciu Indian zostało pobitych, a 28 kolejnych aresztowano, w tym kobietę w ciąży oraz dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Większość zaatakowanych Indian stanowili starsi ludzie, którzy nie byli w stanie uciec przed nacierającymi funkcjonariuszami.

Po dwudziestu czterech godzinach od zatrzymania niemal wszyscy Indianie zostali wypuszczeni, za wyjątkiem młodego członka społeczności Eugenio Fernandeza, który nadal znajduje się w areszcie. Obok fizycznego ataku na protestujących Toba Qom, policja przystąpiła także do niszczenia nieruchomości należących do Indian. Podczas celowo wznieconego pożaru spalono całe domy wraz z dokumentami, ubraniami, rowerami oraz żywnością.

Autor: Damian Żuchowski

Na podstawie: intercontonentalcry.org; comunidadlaprimavera.blogspot.com

OD AUTORA:  Jeżeli uważasz, że brutalna pacyfikacja protestujących Toba Qom oraz brak dialogu oraz reakcji na ich postulaty ze strony rządu, jest rzeczą, która nigdy nie powinna mieć miejsca, to wyraź swoje zdanie pisząc do Ambasady Argentyny w Polsce na adres:

Ambasada Republiki Argentyńskiej,

 ul. Brukselska 9,

03-973 Warszawa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Argentyna, Artykuły, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s