Erwin Kräutler otrzymał alternatywną nagrodę Nobla

Dom Erwin Kräutler, biskup Xingu i prezes Rady Misyjnej CIMI, otrzymał nagrodę Right Livelihood Awards, określaną mianem alternatywnej nagrody Nobla. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się 6 grudnia 2010 roku w szwedzkim parlamencie. W uzasadnieniu nobilitacji wskazano na „całe życie poświęcone na rzecz praw ludzi – rdzennej ludności i ochrony środowiska; niestrudzone wysiłki aby uchronić lasy Amazonii przed zniszczeniem.”

Dom Erwin Kräutler urodził się w 1939 roku w Austrii. W 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce po tym wyjechał do Brazylii jako misjonarz. W 1980 r. został mianowany biskupem Xingu. W latach 1983-1991 oraz od 2006 roku po dziś dzień jest przewodniczącym Rady Misyjnej CIMI.

Erwin Kräutler w swoim nauczaniu kieruje się teologią wyzwolenia. Uczy, że obowiązkiem chrześcijanina jest stać po stronie słabych i ubogich oraz przeciwstawiać się próbom ich wyzyskiwania. Od czasu kiedy biskup stanął na czele CIMI, organizacja stała się jednym z najważniejszych rzeczników rdzennej ludności w Brazylii. Dzięki intensywnym zabiegom organizacja przyczyniła się do ujęcia praw rdzennej ludności w brazylijskiej konstytucji w 1988 roku. Kräutler od 30 lat jest zaangażowany w walkę z planami budowy potężnych tam na rzece Xingu. Po ostatnich wystąpieniach biskupa przeciwko budowie tamy Belo Monte – która jeśli tylko zostanie wybudowana będzie 3-trzecią co do wielkości taką konstrukcją na świecie – skierowano pod jego adresem pogróżki.

Od 2006 roku Dom Erwin znajduje się pod bezustanną ochroną policji, min. z powodu jego zaangażowania w śledztwo w sprawie zamordowania w 2005 r. działaczki na rzecz ochrony środowiska, siostry Dorothy Stang. Inną przyczyną z, której biskup nie może czuć się bezpieczny jest jego uczestnictwo w działaniach prawnych przeciwko grupie przestępczej oskarżonej o seksualne wykorzystanie seksualne dzieci w mieście Altamira.

Wśród szeregu projektów w, które zaangażowany był Kräutler są min: budowy domów dla ubogich i matek w ciąży; schronisk regeneracyjnych po hospitalizacji; działania na rzecz praw rolników i rdzennej ludności.

Podczas odbioru nagrody Right Livelihood Awards oraz późniejszej konferencji prasowej w Sztokholmie Dom Erwin Kräutler powiedział:

Jestem zaszczycony otrzymaniem tej nagrody, zwłaszcza teraz gdy nasza walka w obronie rdzennej ludności nabiera nowego wymiaru i znaczenia w obliczu projektów rozwojowych, które zagrażają Amazonii.”

Odbieram tą nagrodę w imieniu tych, którzy walczą wraz ze mną w imieniu rdzennej ludności Amazonii oraz praw człowieka… Robię to również w imieniu kilkudziesięciu ludzi, którzy oddali życie, których krew została przelana, tych którzy zostali brutalnie zamordowani ponieważ sprzeciwiali się systematycznemu niszczeniu Amazonii.”

Biskup zwrócił również uwagę na drastyczną sytuacje Indian Guarani w stanie Mato Grosso de Sul. W swojej wypowiedzi mówił o bólu, rozpaczy i niepewności jaka dotyka społeczności tych Indian: „Ich życie ogranicza się do małych obszarów, gdzie młodzi ludzie nie widzą żadnych perspektyw na przyszłość zaś wskaźnik samobójstw wśród nich jest alarmująco wysoki… Obecny rząd Brazylii ignoruje te okrutne ludobójstwo, które jest w toku tuż przed ich oczami.”

Wśród innych nagrodzonych na tegorocznej gali Right Livelihood Awards znaleźli się:

– Physicians for Human Rights-Israel (PHRI), organizacja, która działa na rzecz praw człowieka w Izraelu oraz Palestynie,

– Nnimmo Bassey – 52 letni Nigeryjczyk, który upublicznił okropności wokół wydobycia ropy naftowej w Nigerii oraz jej skutków dla środowiska i zdrowia ludności,

– Shrikrishna Upadhyay wraz z organizacją Sappros z Nepalu za pracę na rzecz ubogich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Europa, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s