Indianie Matses: Musimy się zjednoczyć aby zadbać o nasze granice

Indianie Matses z Peru i Brazylii spotkali się w społeczności Nueva Buenas Lomas w dystrykcie Angamos, położonym w peruwiański regionie Loreto. Spotkanie, które odbyło się między 11 października a 12 listopada 2010 r. miało na celu wzmocnienie więzi między Matses z Peru i Brazylii oraz podjęcie tematu zagrożeń, związanych z polityką peruwiańskiego prezydenta Alana Garcia.

Angel, lider Rdzennej Wspólnoty Matses (NMC) powiedział: „Musimy się zjednoczyć aby zadbać o nasze granice, musimy skończyć z wewnętrznymi podziałami, które tylko utrudniają walkę. Jesteśmy takimi samymi ludźmi i musimy się nawzajem bronić”.

NMC zrzesza 14 różnych społeczności o łącznej liczbie ok. 2,5 tys. Indian.

Wielka wyprzedaż koncesji na poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i innych surowców  objęła w ostatnich latach dużą część peruwiańskiej Amazonii. Przyznane koncesje pokryły się także z ziemiami Indian Matses. Pozwolenie zostało przyznane bez konsultacji z rdzennymi mieszkańcami i stanowi pogwałcenie konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy 169.

Jeżeli doszłoby do realizacji inwestycji przedsięwzięcia naftowe dotknęłyby nie tylko Indian z Peru ale także 600 Indian Matses i 200 Kanamari mieszkających po stronie brazylijskiej. W zagrożeniu znalazłoby się zdrowie oraz tradycyjne rzemiosło Indian, w tym łowiectwo i rybołówstwo. Indianie Matses podjęli wspólną decyzję, że nie dopuszczą do wejścia na ich ziemie spółek naftowych oraz rozwoju wszelkich działań związanych z tym sektorem.

Na spotkaniu obecni byli goście z różnych organizacji indiańskich: Front Etnoambiental Javari Valley (FPEVJ) oraz przedstawiciele lokalnych oddziałów AIDESEP, organizacji Indian peruwiańskiej Amazonii.

Podczas spotkania szeroko poruszono zagrożenie dla Indian z regionu Yavari Tapiche, znajdujących się w dobrowolnej izolacji a, których ziemie również obejmują wydane koncesje (bloki nr. 135 i 128). Padły hasła wzywające do połączenia sił w zakresie ochrony, monitoringu oraz aktualizacji informacji na temat zagrożonych społeczności

Hilton Nascimento z Front Etnoambiental powiedział: „Musimy działać razem. Wymieniać doświadczenia i metody pracy. Nie ma już sensu robienie tego oddzielnie… Tylko połączenie sił zapewni przetrwanie autonomicznych społeczności.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Korporacje i Instytucje, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s