Paragwaj: Represje wobec tubylczych społeczności

Wiadomość z listopada 2009 roku

Źródło: http://amnesty.org.pl/index.php?id=622&tx_ttnews[cat]=42&tx_ttnews[pointer]=2&tx_ttnews[tt_news]=6789&tx_ttnews[backPid]=71&cHash=4b8713f499

 

W sporze o ziemię z pięcioma tubylczymi społecznościami farmerzy uciekli się do rozpylenia toksycznej substancji z samolotu. W efekcie 200 osób potrzebowało pomocy lekarskiej. To może nie być koniec represji.

W dystrykcie Itakyry we wschodnim Paragwaju pięciu społecznościom Ava Guarani z miejscowości Loma Tajy, Ka’aguy Poty, Ka’aty Min, Ka’agauy Roky i Formosa grozi wysiedlenie z ziemi, którą zamieszkiwały od wielu lat. Własność tej ziemi jest poddawana w wątpliwość przez rolników zza pobliskiej granicy z Brazylią, którzy używają ziemi do uprawiania soi. W dniu 6 listopada, po sprzeciwie wniesionym przez prawnika wspólnot, nakaz wysiedlenia został oddalony, niemniej jednak tego samego dnia około 50 mężczyzn, rzekomo reprezentujących brazylijskich rolników, próbowało usunąć ludy tubylcze z ich ziem. Członkowie społeczności wystrzelili w kierunku mężczyzn strzały. Według doniesień pojawiła się tylko niewielka liczba funkcjonariuszy miejscowej policji. Wspólnoty uniemożliwiły mężczyznom zdobycie dostępu do ich ziemi, jednakże później tego samego dnia mały samolot przeleciał nad wspólnotami i rozpylił nad ich domami coś, co okazało się być pestycydami używanymi standardowo do uprawy soi.

Od czasu incydentu, Minister Zdrowia Publicznego oznajmiał, że około 220 osób zachorowało z objawami wymiotów, omdlenia i trudności z oddychaniem. Co najmniej 7 osób zostało zabranych do szpitala. Pojawiły się doniesienia, że miały miejsce opóźnienia w wysyłaniu ambulansów do osób, które potrzebowały opieki medycznej. W dzień po rozpyleniu, przedstawiciele kilku ministerstw rządowych i prezes Paragwajskiego Instytutu Ludów Tubylczych (Instituto Paraguayo del Indigena – INDI), przybyli na miejsce, aby ocenić zniszczenia terenu. Według doniesień prasy, do wspólnot dostarczano czystą wodę pitną, ponieważ ich zasoby wodne zostały skażone przez rozpylenie.
 Zdrowie i bezpieczeństwo  tubylczych społeczności pozostają poważnie zagrożone.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Paragwaj, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s