Zamordowano czterech Majów Q’eqchi’

Tysiące członków społeczności Q’echi’ (Kekczi) zgromadziło się 14 lutego 2011 roku w pobliżu Livingston w Gwatemali. Ten dzień miał być dniem radości i świętowania. Zamiast chwil pełnych beztroski spotkanie zamieniło się jednak w dzień żałoby, po tym gdy członkowie organizacji Encuentro Campesino wyłowili trzy ciała pływające po tafli pobliskiego jeziora. Ciała pokryte ranami od kul, należały do młodych działaczy i aktywnych członków społeczności Q’eqchi. Byli wśród nich:

Sebastian Xuc – 30-letni nauczyciel w szkole średniej w społeczności Quebrada Seca. Oprócz roli pedagogicznej, Sebastian pomagał społeczności w prowadzeniu modelu zrównoważonego rozwoju, koniecznego dla zapewnienia potrzebnych środków dla rodzin w Quebrada Seca. Większość dzieci Q’eqchi’ cierpi z powodu chronicznego niedożywienia. Znajomy Sebastiana mówi o nim: „Nie trzeba go prosić trzy razy o pomoc, nie musisz go prosić nawet dwa razy, po prostu powiedziałem mu, że czegoś potrzebuje a on był mi w stanie pomóc od razu..”

Catalina Mu Maas – miała dopiero 23 lata ale już znajdowała się w gronie szanowanych przywódców społeczności. Catalina była pierwszą kobietą z Quebrada Seca, która została absolwentką szkoły średniej. Była też zażartą działaczką na rzecz praw kobiet i ich udziału w podejmowaniu decyzji; została pierwszą przewodniczką duchową w dużej lokalnej organizacji Tenamit, działającej na rzecz zachowania harmonii między kulturami Q’eqchi’ i Zachodu. Jej przyjaciel powiedział o niej: „Była aktywna od najmłodszych lat. Była wspaniałą osobą.

Alberto Coc – mógł stanowić główny cel ataku. Alberto był znany ze swojego zaangażowania dla lokalnych społeczności oraz aktywności w organizacji Encuentro Campesino, działającej na rzecz chłopów i praw człowieka. Był przewodnikiem duchowym i odgrywał wiodącą rolę w Encuentro Campesino, po aresztowaniu dotychczasowego lidera, Ramiro Choca, 14 lutego 2008 roku. Albeto miał trójkę dzieci. Jedno z nich miało zaledwie kilka miesięcy.

Ostatni raz trójka zaginionych była widziana wraz z innym młodym członkiem pobliskiej społeczności w sobotę 12 lutego 2011 roku. Wracali ze szkoleń na pobliskiej uczelni. Gdy nie pojawili się w domu rozpoczęto poszukiwania. Alberto oraz kilku innych liderów Encuentro Campesino otrzymywali ostatnimi czasy pogróżki, więc obawiano się najgorszego. W niedzielę znaleziono ich łódź, pełną krwi i dziur po pociskach. Jednostki należące do floty gwatemalskiej odmówiły udziału w poszukiwaniach tłumacząc, że ich podstawowym zadaniem w regionie jest ochrona turystyki. Ciała znaleziono w poniedziałek. Każde z nich został postrzelony kilka razy, w tym przynajmniej raz strzałem w twarz z bliskiej odległości. We wtorek 15 lutego, znaleziono ciało czwartej ofiary egzekucji, Almira Choca.

Nie jest pewne kto dokonał masakry ale wiele społeczności Q’eqchi’ zostało brutalnie zaatakowanych w ostatnich latach przez policję, wojsko, oddziały paramilitarne i posiadaczy ziemskich.

Autor: Damian Żuchowski

Na podstawie: guatemalasolidarityproject.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gwatemala, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s