Deklaracja z Pucallpa

Organizacje indiańskie AIDESEP, FENAMAD, ORAU, FENACOCA, ORPIO i inne ogłosiły rozpoczęcie kampanii przeciwko rządowi peruwiańskiemu w obronie własnych braci – Indian znajdujących się w dobrowolnej izolacji. Ich ziemie są niszczone przez agresywną politykę gospodarczą a oni sami skłaniani do przymusowego kontaktu, który grozi śmiercią w rezultacie niebezpiecznych epidemii na, które nie mają naturalnej odporności immunologicznej.

Deklaracja z Pucallpa, została przyjęta podczas wspólnych posiedzeń między 10 a 12 lutym 2011 roku. Lokalne organizacje potępiły bezczynność rządu i brak poszanowania praw izolowanych społeczności mieszkających na:

terytoriach chronionych: Murunahua, Isconahua, Mashco Piro, Kugapakori/Nahua/Nanti, Madre De Dios,

terytoriach, które powinny zostać objęte ochroną: Yavari Tapiche Blanco, Kapanahua, Cashibo-Cacataibo, Tigre-Napo oraz Yavari Mirim.

Alberto Pizango Chota, prezes AIDESEP zażądał aby rząd Peru zaczął realizować politykę w obronie praw tych niezależnych ludzi, gdyż pozostają w wysokim stopniu zagrożeni przez wszelkiego rodzaju inicjatywy gospodarcze i ruch kolonizacyjny: wycinkę lasów, górnictwo, poszukiwanie ropy naftowej i gazu itd.

Inny lokalny przywódca indiański powiedział: „Powinniśmy zrozumieć, że ci ludzie są na swój sposób prawdziwymi obrońcami planety. Dzięki swojej mądrości oraz znajomości roślin i rzek udało im się zachować naszą Amazonię… Rząd twierdził, że nie wiadomo czy w ogóle istnieją ale teraz wiemy że są żywym przykładem naszych przodków i będziemy ich bronić.”

Obecnie w peruwiańskiej Amazonii żyje od 2,5 do 3,5 tysięcy izolowanych Indian, należących do blisko 15 różnych grup plemiennych.

Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Epidemie, Indianie Izolowani, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s