Organizacje Indian Peruwiańskiej Amazonii Zapowiadają Mobilizację

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie AIDESEP, regionalne organizacje indiańskie oświadczyły, że rdzenna ludność peruwiańskiej Amazonii rozpoczyna mobilizacje w obronie ziem przodków zagrożonych polityką peruwiańskiej administracji.

Prezes AIDESEP, Alberto Pizango Chota zwrócił uwagę na roszczenia spółek wydobywczych wchodzących na rdzenne terytoria. Zapowiedział obronę społeczności przed niszczeniem lasów, jezior, dzikich zwierząt oraz flory Amazonii. Prezes FENAMAD (Federacji Rdzennych Ludów znad Madre Dios i dopływów), Jamie Corisepa dodał, że to co dzieje się w regionie jest alarmujące nie tylko dlatego, że lasy są niszczone przez nielegalne górnictwo i wycinkę drzew, ale też przez sam rząd, który w dalszym ciągu udostępnia wiele obszarów zamieszkanych przez autonomicznych braci (jak czytamy na stronie AIDESEP, nieprawidłowo nazywanych izolowanymi).

Edwin Vasqez, prezes ORPIO (Regionalnej Organizacji Wschodnich Narodów) podkreślił, że rząd obok jak najszybszego uchylenia rozporządzeń nadzwyczajnych 001 i 002, powinien również zatwierdzić prawo do konsultacji z rdzenną ludnością ujęte w Ustawie z dnia 19 maja 2010 roku przez peruwiański parlament.
Alberto Pizango Chota podsumował postulaty przedkładane przez Indian następującymi słowami: „Zwracamy się do całego kraju, abyśmy myśleli o przyszłości, nie myśleli o zwiększeniu dobrobytu gospodarczego, ale o stabilności naszej planety, która każdego dnia jest coraz bardziej chora przez zanieczyszczenie środowiska na całym świecie.”

Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Korporacje i Instytucje, Peru, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s