Indianie Wixarika (Huichol) będą bronić świętych miejsc

Tradycyjni przywódcy Indian Wixarika (znanych też jako Huichol) ze społeczności Tatei Kie, wyrazili całkowity sprzeciw wobec projektów górniczych, które mają powstać na świętych ziemiach plemienia w stanie San Louis Potosi w Meksyku.

Kanadyjskie przedsiębiorstwo First Majestic Silver Corporation, przy aprobacie meksykańskiego rządu, planuje utworzyć tam kopalnię srebra. Większość górniczych koncesji na te przedsięwzięcie pokrywa się z Wirikutą, świętym miejscem Indian Huichol. Tutaj też w 1994 utworzono Rezerwat Kulturowy i Ekologiczny Wirikuta, którego zadaniem jest ochrona miejsc kultu Wixarika oraz rzadkich roślin i zwierząt miejscowej półpustyni.

Lokalne władze Wixarika z Tatei Kie we wspólnej deklaracji całkowicie odcięły się od takiej ewentualności. Zaznaczyły że ich głos jest głosem nadziei wszystkich Wixarika, pragnących chronić tysiącletnie tradycje ich narodu, w tym święte miejsca, którymi opiekują się od niepamiętnych czasów a także śpiew, modlitwy i pielgrzymki kultywowane dla życia i dla całego świata, zgodnie z naukami przodków. Tradycyjni przedstawiciele wyrazili zaniepokojenie szeregiem nadużyć, które dotykają społeczności Wixarika, koncentrując się w szczególności na wspomnianym projekcie górniczym. Indianie zwrócili uwagę na niespójność polityki rządu meksykańskiego, który akceptując podobne projekty narusza konwencje międzynarodowe, granice obszarów chronionych oraz pakty zawarte z ludem Wixarika, takie jak choćby pakt Huaxa Manaka podpisany w kwietniu 2008 roku.

Przywódcy z Tatei Kie odnieśli się z dezaprobatą wobec przedsiębiorstwa First Majestic oraz jej dyrektora Keitha Neumeyera: „W kampanii dezinformacji sponsorowanej przez przedsiębiorstwo, jej dyrektor zapewnia, że strefa eksploatacji leży dwa kilometry od świętych miejsc. Zakłada, że sacrum odnosi się wyłącznie do przestrzeni w, której składa się ofiary, podczas gdy w rzeczywistości cały obszar wzgórz jest święty, cała strefa Wirikuty, która obejmuje region gór Sierra de Catorce.”

Indianie podkreślili jednocześnie, że zdają sobie sprawę z sytuacji mieszkańców strefy Wirikuta, którzy cierpiąc z powodu wielkiej biedy i opuszczenia, czują się zobowiązani do przyjęcia projektu w zamian za niepewne zatrudnienie zagrażające ich zdrowiu i życiu. Praca kopalni oparta na stosowaniu cyjanku sodu, zniszczy przyszłość kolejnych pokoleń rolników, doprowadzi do erozji, zubożenia warstw wodonośnych oraz zanieczyszczeń powstałych w rezultacie procesu wydobywczego.

W puencie deklaracji Indian Wixarika z Tatei Kie czytamy: „Oświadczamy że cały nasz naród zjednoczy się w sprzeciwie wobec kopalni w Wirikucie, będziemy bronić miejsca w, którym troszczymy się o życie, miejsca w którym narodziło się słońce”. I dalej: „Poprosimy cały świat o przyłączenie się do wspólnego wysiłku, aby uniknąć tego strasznego zniszczenia sacrum, sprzeciwimy się ciemnym interesom, których celem jest nasza duchowa śmierć.”

Deklaracja została podpisana ostatecznie 3 marca 2011 roku, podczas gdy tradycyjni i mianowani przedstawiciele Indian byli w stolicy Meksyku aby wyrazić swój sprzeciw przed Senatem.

Według gazety La Jouranada, której dziennikarz przeprowadził wywiad z Indianami podczas ich pobytu w Mexico City, rdzenna ludność przygotowuje obecnie szereg działań mających na celu zablokowanie projektu First Majestic.

Na podstawie: culturalsurvival.org; intercontinentalcry.org; salvemoswirikuta.blogspot.com

Post Scriptum

Jeżeli uważasz, że Indianie Huichol (Wixarika) oraz ich kultura zasługują na godne potraktowanie wyraź swoją opinię pisząc do Ambasady Meksykańskiej w Polsce i Prezydenta Meksyku.

Adresy placówek meksykańskich w Polsce:

 
Ambasada Meksykańskich
Stanów Zjednoczonych
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (22) 311 29 00; fax (22) 311 29 01
e-mail: embamex@embamex.pl

Wydział Konsularny
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (22) 311 29 00; fax (22) 311 29 01
e-mail: embamex@embamex.pl

Wzór listu w j. angielskim wraz z adresem do Prezydenta Meksyku na stronie Cultural Survival:

 

 http://www.culturalsurvival.org/take-action/mexico/model-letter

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Kultura, Meksyk, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s