Czarne chmury nad Indianami Enawene Nawe

Indianie Enawene Nawe rozpoczynają w marcu coroczny rytuał połowu ryb. Ceremonia odbywa się w cieniu obaw o rzekę Juruena: kompleks przemysłowy forsuje budowę 80 tam na rzece Juruena oraz w jej dorzeczu, niektóre spośród zapór znajdują się już w fazie konstrukcji. Rytuał Yãkwa plemienia Enawene Nawe został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego przez brazylijskie Ministerstwo Kultury. W 2009 roku święto po raz pierwszy nie mogło się jednak odbyć ponieważ Indianie złowili za mało ryb. Enawene Nawe stanęli przed perspektywą poważnego niedoboru żywności a firma budująca zapory musiała dostarczyć trzy tony ryb hodowlanych. W 2010 roku ilość ryb ponownie znalazła się na niskim poziomie.

Niektóre z planowanych tam są finansowane przez Grupo Andre Maggi, jednego z największych producentów soi na świecie. Przedsiębiorstwo przekazało dużą donacje finansową na kampanię obecnej prezydent Brazylii, Dilmy Rousseff a Blairo Maggi związany z przedsiębiorstwem jest brazylijskim senatorem oraz byłym gubernatorem stanu Mato Grosso w którym mieszkają Enawene Nawe.

Podczas rytuału Yãkwa, Enawene Nawe spędzają kilka miesięcy w lesie gdzie budują na rzece skomplikowane tamy-pułapki, służące do łapania ryb. Po oporządzeniu ryb ładują je na kajaki i wracają do wioski. Rytuał Yãkwa ma zasadnicze znaczenie dla kultury oraz diety żywieniowej Indian. Ryby są głównym źródłem białka dla Enawene Nawe, którzy nie spożywają czerwonego mięsa. Członkowie plemienia nie wyrazili zgody na budowę tam. Próbując powstrzymać ich konstrukcje kilkukrotnie blokowali drogi zaś w 2008 roku wkroczyli na plac budowy pierwszej z nich, ostrzegając że tama przyniesie nieodwracalne szkody dla ich sposobu życia.

Przed kilkoma laty Enawene Nawe prosili o interwencje w liście do ONZ: „Nie chcemy tam, które zabrudzą wodę, zabiją ryby i zniszczą naszą ziemię”.

Autor: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Leo Wery
Na podstawie: survivalinternational.org, intercontinentalcry.org, amazonia.org.br

Informacja pojawiła się także na wolnemedia.net

Internetowa petycja ujmująca się za Indianami Enawene Nawe na stronie survivalinternational.org (wystarczy wejść na strone i uzupełnić swoje dane):http://www.survivalinternational.org/actnow/writealetter/enawenenawe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Korporacje i Instytucje, Protesty, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s