Indiańska placówka będzie chronić autonomicznych Isconahua

Regionalna Organizacja AIDESEP z regionu Ukajali (ORAU) oraz indiańska organizacja FECONAU utworzyły nowy punkt kontrolny przy granicy peruwiańsko-brazylijskiej na pograniczu rezerwy Isconahua. Inicjatywa została podjęta w ramach programu ochrony ludności indiańskiej znajdującej się w izolacji lub początkowej fazie kontaktu.

Rezerwa zamieszkana przez izolowanych Indian Isconahua jest najeżdżana przez nielegalnych drwali. Pomimo wielu sygnałów i próśb kierowanych do peruwiańskich notabli, rząd nie podjął żadnych oczekiwanych kroków służących zachowaniu integralności Isconahua. Indianie Isconahua mówią językiem Pano. W roku 1959 grupa misjonarzy spotkała 25 członków tej grupy etnicznej, przez rok mieszkała z nimi i prowadziła badania etnograficzne. Populację Isconahua szacuje się na około 80 osób. Po wniosku AIDESEP rząd utworzył Terytorialną Rezerwę Indian Isconahua obejmującą obszar 275 665 hektarów. Próby nawiązania kontaktu z Indianami w latach 2004-2005 nie powiodły się. Jedno z podejrzeń zakłada, że Isconahua zbiegli w kierunku granicy brazylijskiej po kontaktach z najeżdżającymi rezerwę drwalami i górnikami.

Nielegalne pozyskiwanie drewna jest powszechne w Peru i stanowi poważne zagrożenie dla przeżycia 15 izolowanych grup indiańskich, zamieszkujących odległe regiony peruwiańskiej Amazonii. Indianie są zagrożeni przemocą oraz chorobami zewnętrznymi na które nie mają odporności immunologicznej. Powstanie placówki ochrony przy granicy z rezerwą Isconahua jest odpowiedzią na bezczynność rządu. Przedstawiciele ORAU i FECONAU podkreślają, że nie uzurpują sobie prawa do pełnienia funkcji zarezerwowanych dla właściwych organów państwa. Wręcz przeciwnie, nie chcą dopuścić do tego aby historia znów się powtórzyła…

Nowa placówka będzie nadzorować ruch w obrębie rezerwy a także chronić jej mieszkańców przed ingerencją z zewnątrz, godzącą w ich życie, zdrowie oraz integralność kulturową.

Organizacja ORAU wydała także oświadczenie w którym wezwała peruwiański departament ds. Indian (INDEPA) do zjednoczenia sił w dziele ochrony zasobów regionu oraz jego mieszkańców.

Na podstawie: aidesep.org.pe, survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Indianie Izolowani, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s