Leonard Peltier w więzieniu od ponad 34 lat…

http://www.indianie.eco.pl/lpsg.htm

Leonard Peltier (Urodzony 12 września 1944 roku)  to Indianin z plemienia Czipewejów z Dakoty Północnej, działacz American Indian Movement (AIM – Ruchu Indian Amerykańskich), skazany po budzącym do dziś kontrowersje procesie na podwójny wyrok dożywotniego więzienia za zastrzelenie dwóch agentów FBI podczas tzw. „incydentu w Oglala” – strzelaniny w rezerwacie Pine Ridge w Dakocie Południowej 26 czerwca 1975.

28 lipca 2009 odbyło się pierwsze od 15 lat pełne przesłuchanie w sprawie Leonarda Peltiera. 21 sierpnia komisja do spraw zwolnień warunkowych odrzuciła wniosek Peltiera, uznając m.in. argumenty prokuratury i FBI, iż jego uwolnienie mogłoby „pomniejszać wagę popełnionej zbrodni” oraz „zachęcać do łamania prawa„. Datę kolejnego takiego przesłuchania komisja wyznaczyła na rok 2024.

Polską Grupę Poparcia Leonarda Peltiera (PGPLP) tworzą – na nieformalnych zasadach –
osoby zaangażowane w działania na rzecz wolności i sprawiedliwości dla Leonarda Peltiera –
symbolu tragicznych losów i niezłomnej walki współczesnych Ludów Tubylczych Ameryki o swe prawa.

i podczas akcji na szczycie Snieznika w czerwcu 2003

Od jesieni 1996 r. Polska Grupa Poparcia Leonarda Peltiera jest grupą afiliowaną przy Komitecie Obrony i Ofensywy Leonarda Peltiera (Leonard Peltier Defence Offence Commitee) w Fargo, w Dakocie Pn. (uprzednio LPDC), a jej członkowie i sympatycy współpracują społecznie – na miarę swoich sił, czasu i możliwości – ze wszystkimi przyjaciółmi Indian i innymi ludźmi dobrej woli, podzielającymi ich troski i nadzieje.

6 lutego – rocznica aresztowania Leonarda Peltiera
26 czerwca – rocznica „Incydentu w Oglala”
28 lipca 2009 – pierwsze od 15 lat pełne przesłuchanie w sprawie warunkowego zwolnienia 12 września – rocznica urodzin Leonarda Peltiera

WIĘCEJ NAhttp://www.indianie.eco.pl/lpsg.htm

PETYCJA ONLINE O UŁASKAWIENIE LEONARDA PELTIERA:

http://www.ipetitions.com/petition/peltier_clemency2008/index.html

Wzór petycji do prezydenta USA Baracka Obamy ws. ułaskawienia Leonarda Peltiera:

http://www.indianie.eco.pl/r2009/Peltier%202009.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Protesty, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Leonard Peltier w więzieniu od ponad 34 lat…

  1. Szalony Pies pisze:

    Przykro mi bardzo to pisać – ale Leonard Peltier, Russell Means i Dennis Banks to TRZY najbardziej NIECHLUBNE postaci w historii tamtej ziemi od czasu Wounded Knee 1975. Wiem to z PIERWSZEJ reki – od samych Indian z różnych plemion, od młodych i starszych. W zasadzie NIE MAJA poparcia wśród swoich- większość ich „wspierająca” jest BIAŁA. Polecam zapoznać się DOKŁADNIEJ z historia Annie Mae Pictou Aquash, Raya Robinsona oraz sprzedażą Black Hills 26-6-1975 . Polecam zapoznać się z oskarżeniami wobec Johna Boy Graham i Arlo Looking Cloud oraz s.p. Thelmy Rios; polecam „AIM- The American Indian Mafia”, artykuły Tima Giago, Paula DeMain i Denise Pictou-Maloney aby zobaczyć DRUGA- i przyznaje, łamiącą serce – stronę tej opowieści. Wtedy cały mit Peltiera upada – i jest opowiedziany nie przez białych (jak stało się w przypadku Peltiera) – a przez Lakota, Mic Maq i innych rdzennych , którzy WIEDZA, co NAPRAWDĘ się tam wydarzyło. JA Popieram działania w sprawie wyjaśnienia przebiegu wydarzeń podczas Wounded Knee 1975 oraz poznania PRAWDY o przyczynie/sprawcach śmierci Annie Mae Pictou-Aquash.

    Dla anglojęzycznych:
    http://rezinate.wordpress.com/2010/11/09/justice-and-annie-mae-aquash/

    Blog 100% rdzennego mężczyzny, Indianina z dziada pradziada. Któremu NIEOBCA jest Polska 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s