Poważne problemy zdrowotne Indian Nukak

 Około 35 Indian Nukak Maku, w tym dziewięcioro dzieci, zostało hospitalizowanych w placówce medycznej w San Jose del Guaviare we wschodniej Kolumbii, po stwierdzeniu niebezpiecznych infekcji układu oddechowego.

To nie pierwsze problemy zdrowotne członków tego ludu: od kiedy w latach 1980., Nukak, będący ludem w znacznej mierze izolowanym, doświadczyli pierwszych intensywnych kontaktów ze społeczeństwem narodowym, wielokrotnie borykali się z grypą, malarią i zapaleniem płuc. Brak odporności immunologicznej na choroby zewnętrzne doprowadził do szybkiej redukcji populacji plemienia. Zmarło wielu starszych członków ludu Nukak, ciągłość kulturowa została zachwiana.

Nukak Maku są jednym z niewielu rdzennych ludów Amazonii, prowadzących nomadyczny, wędrowny tryb życia: gospodarka plemienia opiera się na myślistwie i zbieractwie. Gdy jednak w ostatnich dekadach XX wieku ich ziemie stały się, miejscem ekspansji baronów narkotykowych, a wkrótce także eskalacji działań zbrojnych między FARC i kolumbijską armią, niemal całe plemię zostało zmuszone do opuszczenia tradycyjnych terytoriów. Znaczna część Nukak trafiła do obozów dla uchodźców, położonych na obrzeżach San Jose del Guaviare, gdzie przebywają do dzisiaj.

Nukak Maku, stanowią jedną z wielu rdzennych grup etnicznych Kolumbii, dotkniętych brutalnymi konsekwencjami wojny domowej. Nukak doświadczyli wszelkich okropności wojny: przemocy, epidemii oraz przymusowej pracy obliczonej na wyzysk. Trudno dziś określić kiedy będą mogli powrócić na swoje tradycyjne terytoria, w dalszym ciągu okupowane przez partyzantów. Jedno wydaje się pewne: nie nastąpi to szybko a w międzyczasie na łonie społeczności, dojść może do wielu nieodwracalnych zmian. Po kontakcie w latach 1980. z powodów chorób, malarii i grypy, zmarło 50% członków plemienia.

Na podstawie: survivalinternational.org; aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Epidemie, Kolumbia, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s