35 indiańskich plemion z Kolumbii zagrożonych wyniszczeniem

ONZ rozpoczęło kampanię w celu ochrony 35 rdzennych plemion z Kolumbii zagrożonych wyniszczeniem. Inicjatywa jest odpowiedzią na wcześniejsze zestawienia i apele ONIC (Narodowej Organizacji Rdzennych Mieszkańców Kolumbii), które wykazały, że wiele małych grup plemiennych, liczących sobie kilkadziesiąt do kilkaset osób, jest w przemożny sposób zagrożona fizyczną eliminacją i degradacją kulturową.

Już w 2010 roku ONZ ostrzegło, że ryzyko zaniku kultury oraz fizycznej ciągłości rdzennych mieszkańców, pozostaje na wysokim poziomie a w niektórych przypadkach nawet wzrosło. Do plemion szczególnie zagrożonych należą Nukak Maku, Hitnu, Guayabero i Sikuani. Kolumbijscy Indianie są narażeni z powodu fali przemocy: masakr, zaginięć, chorób, min przeciwpiechotnych oraz przymusowej rekrutacji młodzieży prowadzonej przez zbrojne grupy.

Według informacji zgromadzonych przez ONIC, tylko w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zostało zamordowanych 60 Indian. Grupy paramilitarne takie jak FARC zawiązują częste ataki na autochtonów, ale ONIC podkreśla, że za wiele przypadków śmierci odpowiedzialne są gangi oraz kolumbijskie siły zbrojne.

Dzięki kampanii, ONZ ma nadzieje na zwiększenie świadomości w kwestii zagrożeń dla najmniejszych grup etnicznych w Kolumbii. Celem inicjatywy jest „połączenie ludzi w solidarności i działaniach wspierających ochronę plemion”, pod hasłem „jeśli oni znikną, część was zniknie”.
Na podstawie: onic.org.co; survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Epidemie, Kolumbia, Korporacje i Instytucje, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s