Dni solidarności z Indianami Wixarika

Indianie Wixarika (Huichol) wezwali wszystkie ruchy społeczne, działaczy i ludy tubylcze na świecie, aby ci dołączyli do nich w geście solidarności w dniach 26-27 października, w celu ochrony ich świętego miejsca Wirikuta w Meksyku. Przypomnijmy: meksykański rząd i kanadyjska firma First Majestic planuje utworzenie kopalni srebra w obrębie świętych miejsc ludu Wixarika w stanie San Louis Potosi. Wirikuta jest świętym miejscem pielgrzymek tych Indian: to właśnie w tym miejscu według rdzennych podań miało narodzić się słońce i po raz pierwszy wzbić na ekliptykę sfery niebieskiej. Regionalna Rada Wixarika swój apel skierowała do „uczciwych mężczyzn i kobiet na całym świecie”; narodów i plemion tubylczych; tych, którzy cierpią w wyniku wojen, do ekologów, gospodyń domowych, obrońców praw człowieka oraz wszystkich tych, którzy modlą się, tańczą i śpiewają.

Oto proponowana forma aktu solidarności dla mieszkańców Polski: symboliczne wysłanie listu protestacyjnego do Ambasady Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Poniżej adres oraz wzór listu:

 

Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Aleje Jerozolimskie 123A
02-017 Warszawa

 

Szanowni Państwo

Pragnę wyrazić zaniepokojenie planami budowy kopalni srebra w regionie Real de Catorce w meksykańskim stanie San Louis Potosi. Kopalnia, którą utworzy kanadyjskie przedsiębiorstwo First Majestic Corporation, powstanie w obrębie i bezpośrednim sąsiedztwie Wirikuty, świętego miejsca pielgrzymek Indian Wixarika (znanych też Huichol). To właśnie w tym miejscu według podań Wixarika narodziło się słońce i po raz pierwszy wzbiło ku górze, tutaj też mieszkali pierwsi ludzie. Dla Indian to święte miejsce mające kluczowe znaczenie dla ich historii, kultury, tożsamości i sfery duchowej.

Jeżeli planowana kopalnia rzeczywiście powstanie będzie niepokojącym ciosem dla plemienia. Wina za ten bieg zdarzeń obciąży sumienie meksykańskiego rządu, który złamie nie tylko regulacje międzynarodowe ale także prawo krajowe, w tym pakt Huaxa Manaka podpisany z ludem Wixarika w kwietniu 2010 roku. Obok niedopuszczalnego naruszenia miejsca kultu Wixarika, kopalnia srebra First Majestic stanowi zagrożenie dla miejscowej ludności polegającej na rolnictwie.  Proces wydobywczy oparty na stosowaniu cyjanku sodu, którego przedsiębiorstwo chce użyć do ługowania srebra od rudy, budzi pytania o przyszłość kolejnych pokoleń lokalnych rolników.

Apeluję do meksykańskiego rządu, poprzez ambasadę Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce o zawieszenie planów wydobywczych w obrębie Wirikuty i jej bezpośrednim sąsiedztwie. Przyzwolenie na budowę kopalni srebra w tym miejscu będzie nie tylko zbezczeszczeniem miejsca kultu ale i złamaniem woli przedstawicieli ludu Wixarika, którzy już opowiedzieli się przeciwko projektowi. Nie wyobrażam sobie aby rząd kraju z którego pochodzi pierwszy indiański prezydent w historii obu Ameryk, Benito Juarez, mógł wspierać bądź  prowadzić inicjatywy godzące w podstawy kulturowe i religijne Rdzennych Mieszkańców Meksyku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, Meksyk, Polska, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dni solidarności z Indianami Wixarika

  1. boolo pisze:

    a po nich przyjda kopacze amerykanscy z przyjacielami ze wschodu …

  2. Pingback: Nadzieja na zachowanie świętego miejsca ludu Wixarika | Serwis Solidarnościowy "Borduna"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s