Ayoreo wzywają rząd do ochrony pobratymców

Przywódcy plemienia Ayoreo, w tym Gabide Etacori, wezwali paragwajski rząd do powstrzymania niszczenia lasów przez hodowców bydła, po znalezieniu kolejnych znaków obecności grupy Indian Ayoreo, nie utrzymujących kontaktów ze społeczeństwem narodowym. Według przedstawicieli społeczności Ayoreo w pobliżu rancza ujawniono świeże ślady i znaki na drzewach, potwierdzające, że członkowie izolowanej grupy szukali w tym miejscu miodu i żyją w bliskim sąsiedztwie prowadzonych prac.

W latach 1940. i 1950. Indianie Ayoreo doświadczyli pierwszych stałych kontaktów z ludźmi z zewnątrz. W przeciągu kolejnych 40 lat większość paragwajskich Ayoreo zostało wypartych z lasów i zobowiązanych do stałych kontaktów ze społeczeństwem narodowym. Niewielka grupa Ayoreo pozostała jednak niezależna i żyjąc w izolacji, nie utrzymuje bezpośrednich kontaktów ze światem zewnętrznym. Ta prawdopodobnie kilkudziesięcioosobowa grupa osób jest w przemożny sposób zagrożona konsekwencjami ewentualnego kontaktu: nie posiada immunologicznej odporności na zewnętrzne choroby, takie jak choćby grypa czy odra. Równocześnie las w którym żyją jest trzebiony przez indywidualnych posiadaczy, w tym przede wszystkim dwa brazylijskie przedsiębiorstwa – Yaguarete Pora i River Plate SA – zainteresowane utworzeniem w tym regonie dużych pastwisk dla bydła.

Indianie Ayoreo utrzymujący już stałe kontakty z paragwajskim społeczeństwem, wyrazili głębokie obawy o los swoich izolowanych pobratymców. W liście do paragwajskiego rządu, wezwali notabli z Asuncion do ochrony ostatnich niezależnych Ayoreo. Ich zdaniem tak długo jak będą pracować tu buldożery tak długo ich krewniacy będą zagrożeni, będą „zawsze biegać i chować się”. Pomimo trwającej od wielu lat kampanii, przedstawiciele paragwajskiego rządu pozostają bierni, nie wprowadzając strefy ochronnej wokół terytorium, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i nienaruszalność bytu nieskontaktowanych Ayoreo. Zwłoka ta jest naruszeniem Deklaracji ONZ ds. Ludów Tubylczych oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO’169, międzynarodowych rozporządzeń, których Paragwaj jest sygnatariuszem.

 

Na podstawie: survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Indianie Izolowani, Korporacje i Instytucje, Paragwaj, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s