Więzieni za próby samostanowienia

Peruwiańska organizacja amazońskich Indian AIDESEP i niemiecka organizacja Gesellschart bedrohte Völker wyraziły zaniepokojenie kontynuacją polityki represji wobec ludności tubylczej przez peruwiański rząd i nowo obranego prezydenta kraju Ollanta Humalę. Obie organizacje zwracają szczególną uwagę na przykład Abu Zebelio Kayapa z plemienia Awajun, prezesa regionalnej organizacji ODECOFROC, który ośmielił się bronić ziemi przodków przed działalnością górniczą, sprzeciwiając się niszczeniom lasów i zmianie ekosystemu regionu.

W styczniu 2009 roku pięciu pracowników spółki wydobywczej Aphrodite wkroczyło na terytorium Indian Awajun, bez konsultacji i uprzedniej zgody rdzennych mieszkańców. Zaskoczeni naruszeniem rodowych praw autochtoni, postanowili zatrzymać całą piątkę do czasu wyjaśnienia tego incydentu. Pod dokumentem wydanym tego dnia przez społeczność podpisało się wielu jej członków, tak, że było jasnym, iż powzięta decyzja była rezultatem konsensusu całej wspólnoty. Nie mogąc pozwać wszystkich tych ludzi, przedstawiciele spółki Aphrodite postanowili pociągnąć do odpowiedzialności głównego reprezentanta tutejszych Awajun, Zebelio Kayapa, choć ten nie był obecny na miejscu podczas zbiorowego aresztu, którym objęto niefrasobliwych pracowników.

Wydanie nakazu aresztowania Zebelio Kayapa jest kolejną odsłoną długiej walki rdzennych mieszkańców o prawo do samostanowienia oraz obrony indywidualnych i zbiorowych praw, gwarantowanych im przez tradycyjną autonomię, peruwiańską konstytucję i Międzynarodową Organizację Pracy ILO’169.

Przedstawiciele i przywódcy Indian Awajun z dorzecza pięciu rzek, zrzeszeni w organizacjach AIDESEP i ORPIAN wezwali ponadto do uwolnienia trójki współplemieńców oskarżonych i przetrzymywanych za udział w tragicznych wydarzeniach pod Bagua, 5 czerwca 2009 roku, kiedy to podczas starcia sprokurowanego przez ekspansywną politykę byłego prezydenta Alana Garcię, zginęło 23 policjantów i 10 Indian. Jak zauważają apelujący, żadnemu z uwięzionych mężczyzn nie udowodniono użycia siły, akt ich oskarżenia opiera się więc na poszlakach i przesłankach miernej próby.

 

Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Peru, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s