Indianie poniżej „średniej krajowej”

Z opublikowanego raportu Forum Amazon, stawiającego sobie za cel nakreślenie milenijnych celów rozwoju w Amazonii, wyłania się niepokojąca sytuacja społeczna rdzennych mieszkańców, którzy w wielu elementach, w tym sytuacji społecznej i zdrowotnej, klasyfikują się poniżej średniej krajowej.

Badania objęły swoim zasięgiem dziewięć państw i regionów: Brazylię, Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Peru, Wenezuelę, Surinam, Ekwador, Gujanę i Gujanę Francuską. Według zgromadzonych danych w granicach dziewięciu krajów mieszka ponad 1,6 mln amazońskich Indian. Nie wszyscy mieszkają jednak na prawnie uznawanych terytoriach, co według raportu, istotnie wpływa na utrzymanie i poprawę jakości życia poszczególnych społeczności. „Walka z ubóstwem i głodem jest ściśle związana z gwarancją do korzystania z tradycyjnych terytoriów. Konsolidacja na tym tle pozwala rdzennym mieszkańcom na pozyskanie żywności poprzez rybołówstwo, myślistwo i rolnictwo” – podkreślają autorzy badań.

Najbardziej niepokojące wskaźniki dotyczące ludności tubylczej związane są z brakiem podstawowych usług i znacznych odległości geograficznych, które utrudniają dostęp do opieki zdrowotnej. Szczególnie bijąca na alarm jest wysoka zapadalność na choroby takie jak malaria, gruźlica i choroby przenoszone drogą płciową. Częstotliwość występowania gruźlicy u brazylijskich Indian cechuje się na poziomie 101 na 100 tysięcy osób, podczas gdy średnia krajowa w Brazylii to 37,9. W Wenezueli wskaźnik zapadalności na gruźlicę u tamtejszych Indian to aż 450 na 100 tys. osób.

Raport zwraca szczególną uwagę na wirus HIV/AIDS, którego przedostanie się na łono lokalnych społeczności niesie ryzyko wyniszczenia tych populacji, ponieważ poligamia jest częścią wielu kultur, natomiast informacje i metody zapobiegania zachorowalności na tą infekcje pozostają słabo rozpowszechnione.

Śmiertelność niemowląt u Indian wciąż pozostaje na poziomie krytycznym. Według badań, w Brazylii w roku 2007, na tysiąc urodzeń przypadło 50 zgonów, co daje dwukrotnie większą śmiertelność niż średnia krajowa. Jeszcze większy rozdźwięk na tym tle występuje u wenezuelskich Indian, u których śmiertelność niemowląt jest dziesięciokrotnie większa niż średnia krajowa. Głównymi przyczynami przedwczesnych śmierci indiańskich dzieci pozostają niedożywienie, zapalenie płuc i odwodnienie.

W badaniu zwrócono uwagę na niewielką liczbę szkół, mimo istnienia przepisów krajowych, gwarantujących rdzennym mieszkańcom edukację zgodną z ich wyznacznikami kulturowymi.

Raport o milenijnych celach rozwoju wskazuje także na środowiskowe zagrożenia dla lokalnych społeczności. Chociaż Amazonia należy do najlepiej zachowanych obszarów, we wszystkich dziewięciu wymienionych krajach, rdzenne terytoria znajdują się pod ciągłą presją z powodu eksploatacji surowców naturalnych, zwłaszcza wyrębu lasów i górnictwa. Według cytowanego w badaniu Instytutu Socioambiental, 99 rdzennych ziem znajduje się w stanie ciągłego, zewnętrznego zagrożenia.

Na podstawie: amazonia.org.br, agenciabrasil.gov.br

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boliwia, Brazylia, Ekwador, Epidemie, Kolumbia, Peru, Wenezuela, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s