Oświadczenie rdzennych mieszkańców z regionu Purus

PERU. 16 listopada 2011 roku rdzenna ludność z amazońskiej prowincji Purus, w regionie Ukajali, zgrupowana w Federacji Wspólnot Językowych Purus (FECONAPU), potwierdziła, podczas wspólnego zgromadzenia, zamiar obrony ziemi przodków – jak obwieszczono – zamieszkiwanej przezeń od niepamiętnych czasów.

W opublikowanym oświadczeniu Indianie zwracają uwagę na fakt, że są strażnikami lasów Amazonii, jej różnorodności biologicznej i bogatego życia kulturowego. Cała ta obfita spuścizna jest jednak obecnie zagrożona przez utratę walorów ekosystemu: środowiska, czystej wody, bezpieczeństwa żywieniowego, bioróżnorodności i samych ziem przodków, co w konsekwencji oznaczać będzie zaprzepaszczenie wiedzy i szans na rozwój, zgodnie z autochtonicznym modelem kulturowym.

W tej sytuacji rdzenni mieszkańcy z Purus zwracają uwagę na konieczność większej opieki i ochrony rodzimego świata wartości, koncentrującego się na życiu w harmonii z lasem i przyrodą.

Publiczna deklaracja w tej sprawie została podpisana przez przedstawicieli plemion Cashinahua, Sharanahua, Culina, Amahuaca, Chaninahua i Mastanahua. Wszyscy zgromadzeni zobowiązali się także do ochrony żyjących w dobrowolnej izolacji Indian Mashco Piro, zagrożonych ekspansją drwali i zewnętrznymi chorobami na które nie mają immunologicznej odporności.

 

Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Indianie Izolowani, Kultura, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s