Kolejne zabójstwa kolumbijskich Indian

Organizacja Rdzennych Mieszkańców Antioquia (OIA) oraz Organizacja Rdzennych Narodów Kolumbii (ONIC) poinformowały, że na przestrzeni listopada 2011 roku oddziały FARC zamordowały kolejnych dwóch indiańskich przywódców z Antioquia.

6 listopada dokonano egzekucji na Johnie Dobiana Mecheche, uznanym liderze społeczności i obrońcy rodzimego terytorium ze społeczności Guagua. Sześć dni później, w godzinach porannych, kilkoro mężczyzn zabiło przy użyciu broni palnej Fabio Domico Domico ze społeczności Nandu. Domico był przywódcą miejscowego plemienia Embera Katio, zastępcą gubernatora społeczności Dabeiba oraz głównym koordynatorem planu ochrony rodowych ziem, prowadzonego przez Indian Embera. Wcześniej, 18 października, prezes OIA, Cunapa Carupa William, otrzymał telefonicznie wulgarne pogróżki, których autor zasugerował mu, że jeżeli w dalszym ciągu będzie zabiegał o odzyskanie i demarkacje indiańskich terytoriów to „znajdzie się pod ziemią”. W tym samym okresie widywano grupy mężczyzn ze zdemobilizowanych ugrupowań paramilitarnych, szukających lokalnych przywódców i kierujących groźby pod adresem napotkanych ludzi.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Organizację Rdzennych Mieszkańców Antioquia, na przestrzeni 2011 roku, zginęło 19-dziewiętnastu tamtejszych przywódców i działaczy indiańskich. Sześciu z nich pochodziło z plemienia Embera Katio, trzynastu należało do ludu Senú. W 2009 roku kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Indianie Embera Katio są ofiarami poważnych pogwałceń praw człowieka, naruszania indywidualnych i zbiorowych praw. Sędziowie trybunału ostrzegli, że plemię jest zagrożone wysokim ryzykiem unicestwienia fizycznego i kulturowego.

Ostatnie morderstwa wpisują się w długi ciąg prześladowań rdzennych mieszkańców Kolumbii, cierpiących w rezultacie działań zbrojnych zawiązywanych przez kolumbijski rząd, FARC i ugrupowania paramilitarne. W ciągu kolejnych dekad dziesiątki tysięcy kolumbijskich Indian zostało skazanych na los uchodźców. Problemem są również odgórne projekty rozwojowe wdrażane bez zgody i konsultacji z rdzennymi społecznościami. Obecnie trwają przymiarki do budowy elektrowni wodnej, która dotknie terytoria Embera Katio i Senú. Miejscowi przywódcy już wyrazili ubolewanie z powodu braku wystarczających informacji na temat rządowego projektu.

 

Na podstawie: onic.org.co
 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolumbia, Przemoc, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s