Problemy z ropą naftową w północnym Peru

Indianie Achuar, Kichwa, Urarina, Kukama, Kukamiria, Secoya i Matses, należący do organizacji FECONACO, FEDIQUEP, FECONAT, ACODECOSPAT i OSPE, poprzez publiczne oświadczenie z dnia 24 listopada 2011 roku, wezwali obecny rząd do zbadania transparentności eksploatacji ropy naftowej w stanie Loreto, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami z kampanii wyborczej.

Wśród przedłożonych postulatów znalazło się utworzenie w peruwiańskim parlamencie, komisji śledczej, która miałaby ustalić odpowiedzialność państwa i koncernów Oxy i Pluspetrol za bezkarne zanieczyszczenia na północy kraju. W wydanym dokumencie, rdzenni mieszkańcy przypominają ponadto o konieczności realizacji przez regionalny rząd Loreto tzw. Ustawy Dorissa, zobowiązującą notabli do rozwiązania problemów zdrowotnych ludności, dotkniętej skutkami wydobycia ropy naftowej.

Jak zauważają, przed przybyciem przedsiębiorstw naftowych, na późniejszym obszarze eksploatacji, występowały rozliczne gatunki zwierząt i roślin. Później jednak, wraz z pojawieniem się firm, wszystko zaczęło się powoli zmieniać. W pierwszej fazie nie zaszły żadne szczególne zmiany w stosunku autochtonów do Matki Ziemi, lecz stopniowo relacje z lasem i przyrodą uległy modyfikacji: „Przyszła obietnica pieniędzy, i to co było niegdyś wspólne, zmieniło się w czysty biznes. Wcześniej polowaliśmy lub łowiliśmy dla żywności, gdy pojawiły się przedsiębiorstwa rozpoczęło się rybołówstwo i łowiectwo, nakierowane na to aby sprzedawać więcej i więcej, bez opieki i bez szacunku. Teraz mamy zanieczyszczone jeziora i ryby nie nadające się do spożycia. Nasi bracia mieszkają nad brzegami rzek Pastaza, Corrientes, Tigre, Marañon, Morona, Cahuapanas, Huallaga i Ukajali. Urzędnicy i przedstawiciele spółek naftowych mówią nam, że nie ma żadnych zanieczyszczeń. Gdy prosimy ich aby dokonali prostego testu: skorzystali z tej wody, zjedli te ryby lub wykąpali się w danej rzece, odpowiadają – nie. Składamy wnioski i prosimy o powstrzymanie zanieczyszczeń, ale rząd i koncerny naftowe ignorują nas. Zamiast tego wysyłają policjantów i sędziów, więzią nas i prześladują ”.

Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Peru, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s