Inés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú – Meksyk

Wiadomość z http://amnesty.org.pl/maraton2011/index.php/kogo-bronimy/ines-fernandez-ortega-i-valentina-rosendo-cantu-meksyk/

Ines Ortga i Valentina CantuInés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú zostały zgwałcone przez żołnierzy meksykańskich w 2002 roku. Zawiadomiły o tym zdarzeniu odpowiednie służby, pomimo tego żadne dochodzenie w tej sprawie nie zostało wszczęte, a żaden ze sprawców nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Inés Fernández została zgwałcona 22 marca 2002 roku, kiedy to trzech żołnierzy wtargnęło do jej domu, gdy wraz z dziećmi przygotowywała posiłek. Została pchnięta na podłogę i zgwałcona przez jednego z nich, podczas gdy pozostali obserwowali zdarzenie. Valentina Rosendo, wówczas siedemnastolatka, była najpierw zastraszana, a później zgwałcona przez dwóch żołnierzy, gdy na brzegu rzeki robiła pranie.

Inés Fernández i Valentina Rosendo należą do miejscowego plemienia Me’phaa (Tlapaneca). Kobiety wywodzące się z ludności plemiennej rzadko składają doniesienie na sprawców gwałtu z powodów kulturowych, ekonomicznych i społecznych. Inés Fernández i Valentina Rosendo wykazały dużą odwagę zawiadamiając miejscowe służby o tym, co je spotkało oraz uczestnicząc w procesie przed sądami państwowymi i międzynarodowymi.

Wojskowi śledczy próbowali obalić zarzuty, obciążając ciężarem dowodu ofiary.
W międzyczasie, władze cywilne nie podjęły wszystkich możliwych czynności w celu wyjaśnienia zaistniałych zdarzeń, a kobiety i ich rodziny były zastraszane. 28 sierpnia 2010 roku córka Inés Fernández została zaczepiona przez dwóch mężczyzn, którzy zagrozili śmiercią jej rodzinie, jeżeli ta zdecyduje się pozostać w okolicy.

W sierpniu 2010 roku, Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wydał dwa wyroki przeciwko Meksykowi, w których zarządził ponowne przeprowadzenie pełnego i wyczerpującego dochodzenia przez władze cywilne oraz reformy wojskowego wymiaru sprawiedliwości.

Prosimy o pisanie listów do Prezydenta Meksyku wzywając do:

  • pełnego wykonania wyroku Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka. Konkluzje Trybunału dotyczyły przeprowadzenia natychmiastowego, pełnego i bezstronnego dochodzenia przez sąd powszechny w sprawie gwałtu i tortur na Inés Fernández Ortedze i Valentinie Rosendo Cantú w 2002 roku, oraz zasądzenie im odpowiedniego odszkodowania, a także zagwarantowanie efektywnej ochrony.

Można również wysyłać pocztówki i listy, solidaryzując się z Inés Fernández i Valentiną Rosendo. Przykładowa treść:

  • Queridas Inés y Valentina,

Seguimos acompañándolas en la lucha por obtener verdad y justicia y para que estas violaciones a los derechos humanos no vuelvan a repetirse.

  • Dear Inés and Valentina,

We continue to accompany you in the struggle for truth and justice and in order for these human rights violations not to be repeated again.

  • Drogie Inés i Valentino,

Jesteśmy z Wami w walce o prawdę i sprawiedliwość, aby takie przypadki łamania praw człowieka nigdy więcej się nie powtórzyły.

Apele należy wysyłać na adres:

Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie / Dear President

Lic. Felipe de Jesús Calderón Hinojosa
President of the Republic
Residencia Official de “Los Pinos”
Col. San Miguel Chapultepec
Mexico D.F., C.P. 11850
Mexico
Fax: + 52 5550 935321

Listy wsparcia prosimy wysyłać na adres:

Inés Fernández Ortega y Valentina Rosendo Cantú
c/o Centro de Derechos Humanos de la Montaña Tlachinollan A.C.
Calle Mina No 77
CP 41304 Tlapa
Guerrero
Mexico
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Meksyk, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s