Stan Maryland uznał istnienie Indian Piscataway

Po raz pierwszy w historii Maryland demokratyczny gubernator tego stanu, Martin O’Malley podpisał dwa rozporządzenia uznające istnienie w granicach stanu dwóch plemion indiańskich: Piscataway Conoy Tribe i Piscataway Indian Nation.

Według spisu powszechnego w Maryland są 23 162 osoby uznające się za tubylczych Amerykanów i 58 tys. osób deklarujących częściowo indiańskie pochodzenie. Uznani przez władze stanowe Indianie mogą się teraz ubiegać o pomoc finansowa wartą 17 mln dolarów – na oświatę, budownictwo mieszkaniowe, ochronę zdrowia i wspieranie drobnej przedsiębiorczości etnicznej.

Przewodnicząca Piscataway Conoy, Mervin Savoy, podziękowała za akt publicznego uznania plemienia. Przywołała także pamięć własnych rodziców, którzy pracowali na rzecz prawnego zatwierdzenia ich ludu: „Przykro mi, że ich tutaj nie ma, że nie mogą tego zobaczyć, ale oni tańczą teraz w niebie”. Savoy podkreśliła, że te wydarzenie ma wielkie znaczenie dla poczucia wspólnej tożsamości narodów Piscataway i dla samej motywacji młodych.

Podczas spotkania z Europejczykami, Piscataway tworzyli jeden z najsilniejszych i najbardziej liczebnych osobowo systemów politycznych w regionie Zatoki Chesapeake. Do początku XVIII wieku zostali zdziesiątkowani z powodu chorób zakaźnych oraz wojen kolonialnych i międzyplemiennych. Kolonialne nadużycia pozbawiły ich ziemi. Indianie zawierali małżeństwa z członkami społeczności napływowej, zarówno afroamerykańskiej i europejskiej.

Odrodzenie tożsamości Piscataway nastąpiło w XX wieku. Jednym z inicjatorów odnowy plemiennej był Turkey Tayac (1895-1978), lider i uzdrowiciel, zasłużony również w ogólnoamerykańskim ruchu rewitalizacji kultury Rdzennych Amerykanów. Brał udział w rekonstrukcji języka Piscataway, wspomagał inne indiańskie społeczności ze Wschodu USA na drodze powrotu do tradycji: w tym Nanticocke, Lumbee i „Powhatan”. Wysiłki Turkeya popierał a potem kontynuował jego syn Billy Redwing Tayac oraz Avery Lewis.

Opracowanie: Marek Nowocień i Damian Żuchowski

Na podstawie: governor.maryland.gov, indigenouspeoplesissues.com, articles.baltimoresun.com,
piscatawayconoy.com, en.wikipedia.org, washingtonpost.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Kultura, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s