Miny zabijają Guayabero

KOLUMBIA. Początek lutego 2012 roku przyniósł kolejną wiadomość o śmierci członka plemienia Guayabero (znanego również jako Jiw), w rezultacie wybuchu miny przeciwpiechotnej w prowincji Mapiripán położonej w centralnej Kolumbii.

 

Juan Bautista Ladino, reprezentujący starsze pokolenie Guayabero, wracał z połowu ryb, nieświadomy, iż pod ziemią spoczywa ładunek wybuchowy, pozostawiony przez bojowników z grup zbrojnych. Śmierć Ladino jest kolejnym tragicznym aktem w historii starć między partyzantami, grupami paramilitarnymi i kolumbijskim wojskiem, wewnątrzpaństwowego konfliktu, który od kilkudziesięciu lat rozrywa Kolumbię. Dzieje tę są zarazem zapisem prześladowań, eksmisji i egzekucji wymierzonych w członków ludu Guayabero.

W 2008 roku młoda kobieta z plemienia Jiw i jej dziewięciomiesięczne dziecko również zginęli po nastąpieniu na minę przeciwpiechotną. W wyniku podobnych wydarzeń wielu innych zostało rannych bądź skazanych na trwałą niepełnosprawność.

W oświadczeniu wydanym przez organizację Guayabero, NAXAEN, czytamy: „Czujemy, że jesteśmy w pułapce konfliktu zbrojnego, który jest zdeterminowany w prześladowaniu nas. Nawet kiedy uciekamy z domów, by uniknąć spotkania z grupami zbrojnymi, one i tak używają nas jako żywych tarcz. Oni wielokrotnie atakowali nasze terytoria i zabraniali nam gromadzenia środków codziennego utrzymania. Musimy przetrwać. My, Jiw, nie chcemy uczestniczyć w tym konflikcie”. NAXAEN zaapelowało do kolumbijskiego rządu o natychmiastowe działanie, o przejęcie kontroli nad regionem w celu obrony egzystencji Jiw.

Guayabero znajdują się na liście plemion, Organizacji Rdzennych Mieszkańców Kolumbii oraz ONZ, zagrożonych wyginięciem. W drugiej połowie ubiegłego stulecia prześladowań i eksterminacji doświadczyli niedalecy sąsiedzi Guayabero oraz spadkobiercy jednych z najstarszych tradycji lingwistycznych w Ameryce, Indianie Tinigua. Na początku XXI wieku żyli już tylko dwaj bracia, ostatni członkowie tego ludu.

 

Na podstawie: onic.org.co; survivalinternational.org

Artykuł ukazał się także na: www.wolnemedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolumbia, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s