Podarki wrzucili do rzeki

W czwartek 5 kwietnia 2012 roku, pracownicy państwowego przedsiębiorstwa Perupetro w Peru przybyli do achuarskiej społeczności Tsekuntsa, mieszkającej nad brzegiem rzeki Huasanga w północnym regionie Loreto. Indianie Achuar żyjący w regionie konsekwentnie odmawiają zgody na prace naftowe w sąsiedztwie ich społeczności. Stanowisko te koresponduje z oświadczeniem FENAP, największej organizacji Indian Achuar w Peru, sprzeciwiającej się obecności kanadyjskiej firmy naftowej Talisman Energy. Wbrew protestom lokalnej społeczności rząd zamiast wstrzymać wszelkie inwestycje naftowe, próbuje przekonać rdzennych mieszkańców do zaakceptowania nowych sąsiadów i dobrodziejstw płynących z pozyskania ropy naftowej.

Wizyta przedstawicieli Perupetro w społeczności Tsekuntsa była kolejną odsłoną tych podchodów. Na tą okazje pracownicy państwowej instytucji postanowili nie tylko naświetlić nieinwazyjność eksploatacji, ale i przywieźli ze sobą prezenty przeznaczone dla społeczności, w tym książki. Rządowej wyprawie towarzyszyli fotografowie. To sprawdzona praktyka. Uwiecznione na kliszach zdjęciowych chwile wymiany podarków i uśmiechy im towarzyszące, przedstawiane są później w publicznym przekazie, jako dowód ocieplenia stosunków między rdzennymi społecznościami i przedsiębiorstwami naftowymi, a w domyśle, jako niewypowiedziana zgoda tych pierwszych na odrzucane wcześniej inwestycje.

Wielkoczwartkowa wizyta nad rzeką Huasanga, tym razem nie potoczyła się jednak po myśli rzeczników Perupetro. Achuarowie, co prawda odebrali podarki, ale po chwili wrzucili je do rzeki. Następnie goście zostali poproszeni o opuszczenie społeczności. Zdaniem indiańskiej organizacji AIDESEP to nie pierwszy przypadek gdy przedstawiciele peruwiańskiej administracji pojawiają się w regionie by promować interesy przedsiębiorstw naftowych. Rdzenni mieszkańcy są oburzeni, gdyż takie sytuacje potwierdzają, że rząd nie spełnia swojej roli mediatora, lecz działa na rzecz przedsiębiorstw.

 
Na podstawie: aidesep.org.pe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Peru, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s