Indianie Purepecha w stanie oblężenia

Ośmiu Indian Purepecha, znanych również jako Taraskowie, zginęło z rąk kartelu przestępczego, zajmującego się nielegalną wycinką lasów i handlem narkotykami. Do tragicznych wydarzeń doszło nad ranem 19 kwietnia 2012 roku w zachodniomeksykańskim stanie Michoacan.

 

 

Grupa Indian Purepecha wyruszyła na zwyczajowy patrol w celu zapobieganiu nielegalnej wycince sosen i dębów w gminie El Puerto. Dwóch Indian zostało zabitych, a czterech ranionych w ataku przeprowadzonym przy użyciu karabinów szturmowych przez nielegalnych drwali z Cerecito. Inna grupa Purepecha, kierująca się ku lasowi również została wciągnięta w zasadzkę. W strzelaninie zginęło sześciu Indian.

Po gwałtownych przypadkach śmierci rdzenni mieszkańcy z lokalnego miasta Cheran, otoczyli posterunek policji, domagając się wszczęcia śledztwa. Policjantów zamknięto w biurze do czasu aż „nie spełnią postulatu zebranych”. Wypuszczono ich dopiero wieczorem, jeszcze tego samego dnia, po włączeniu się w negocjacje stanowych urzędników.

Społeczność Cheran znajduje się w samym sercu regionu Meseta Purepecha, rdzenni mieszkańcy, którego „ogłosili w zeszłym roku, że Indianie nie uznają już urzędników federalnych, stanowych i lokalnych, gdyż ci nie chronią ich ani lasów przed nielegalnymi drwalami, współpracującymi z zorganizowanymi grupami przestępczymi”. W 2011 roku Purepecha z Cheran zaczęli się zbroić i zabarykadowali miasto zamieszkane przez 17 tysięcy ludzi. Utworzono blokadę z opon i worków z piaskiem na wypadek ataku nielegalnych drwali. W pięciu punktach miasta powstały oddolne punkty kontrolne. Indianie podejmujący te kroki – zdaniem raportu policji – nie uznają za członków plemienia osób parających się nielegalnym wyrębem.

Las ma ważne znaczenie tradycyjne i użytkowe dla Purepecha. Czerpią z niego żywicę i środki medycyny naturalnej. W pobliżu znajduje się sanktuarium motyli monarchów, znanych z wielkich zbiorowych migracji. W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy nielegalny wyręb zaczął przybierać na sile, zniszczono tysiące hektarów puszczy Purepecha.

 

Na podstawie: cambiodemichoacan.com, laprensasa.com, huffingtonpost.com, laextra.mx, aianattackthesystem.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Meksyk, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s