Shell nie będzie pozyskiwać trzciny cukrowej z ziem Guarani?

Etanol produkowany z trzciny cukrowej może uczynić życie słodszym, ale tylko dla tych, którzy go sprzedają. Brazylijscy Indianie Guarani w przeciwieństwie do beneficjentów tego transferu od dekad znoszą cierpienia, ostatnio determinowane również przez tą gałąź produkcji.

 

Spółka join venture Raizen, założona przez Shell, począwszy od 2010 roku, włączyła się w proces wykorzystywania trzciny cukrowej, uprawianej na ziemiach należących tradycyjnie do Guarani Kaiowa. Członkowie tego jednego z największych ludów autochtonicznych w Brazylii, stracili większość swojej ziemi i nie rzadko mieszkają w przepełnionych obozach, nawet wzdłuż dróg. Ich rzeki zostały skażone przez pestycydy pochodzące z plantacji a wielu Indian zdominowanych przez wielkich właścicieli ziemskich, stało się tanią siłą roboczą we własnym kraju.

Po fali protestów i głosów sprzeciwu, które dotarły do siedziby spółki z wielu regionów świata, Shell zapowiada wycofanie się z kłopotliwej lokalizacji. Według oficjalnej deklaracji na przestrzeni następnych miesięcy Raizen zaprzestanie skupu trzciny cukrowej z ziem uznawanych za rdzenne terytoria. By uniknąć pomyłek, przedstawiciele Raizen zapoznają się ze studiami brazylijskiej agencji ds. Indian (FUNAI). Na ile ta zapowiedź okaże się słowna pokaże praktyka najbliższych tygodni.

Na podstawie: survivalinternational.org, rainforest-rescue.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Korporacje i Instytucje, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s