Przywódca Arhuaco szczęśliwie uniknął śmierci

                   Główny przywódca polityczny Indian Arhuaco, Rogelio Meija, szczęśliwie przeżył próbę zamachu na swoje życie. Samochód w którym jechał tubylczy przywódca został zatrzymany na blokadzie przez grupę mężczyzn. Niezidentyfikowani napastnicy otworzyli ogień do nieuzbrojonych pasażerów, jedna z czterdziestu wystrzelonych kul dosięgła Meiję. Niedoszła ofiara miała wiele szczęścia. Pocisk przeszył kapelusz przywódcy Arhuaco, raniąc go nieznacznie, mężczyzna uciekając przed bandytami „cudem uniknął śmierci”.

 

W zaatakowanym samochodzie znajdował się także działacz organizacji Survival International, który przez kolejne 10 minut był przesłuchiwany przez napastników, wyraźnie zdeterminowanych by ustalić miejsce pobytu Mejii. Niedoszli mordercy uciekli gdy usłyszeli odgłos nadjeżdżającego radiowozu. Do napadu doszło na obrzeżach miasta Pueblo Bello, u podnóża Sierra Nevada de Santa Maria. Pueblo Bello jest ogniskiem przemocy na terytorium Arhuaco od dziesięcioleci. W czerwcu 2012 roku, 13-letnia dziewczyna z plemienia Arhuaco była gwałcona, torturowana i wreszcie zamordowana. Sprawcy tej zbrodni, podobnie jak w wielu innych przypadkach przemocy wymierzonych w rdzennych mieszkańców Kolumbii, nie zostali ukarani.

Arhuaco są czynnymi uczestnikami indiańskiego ruchu w Ameryce Południowej. Wielu członków tego ludu zostało zamordowanych, bądź zginęło w quasi-wojnie domowej, prowadzonej na ich terytorium przez kolumbijskie wojsko, gangi narkotykowe i partyzantów FARC. Kilkoro z ich przywódców, w tym Leonor Zalabata z organizacji Confederación Indigena Tayrona (CIT), otrzymało w ostatnim czasie pogróżki. Wcześniej, w 1990 roku, trzech czołowych liderów Arhuaco, Luis Napoleon Torres, Hugues Chaparro oraz Angel Maria Torres, byli torturowani a następnie pozbawieni życia – także w tym przypadku sprawcy zbrodni nigdy nie zostali ukarani za swoje czyny.

Indianie Arhuaco, obok Kogi, Wiwa (Asario) i Konkuamo, są jednym z czterech ludów zamieszkujących góry Sierra Nevada Santa Maria. Są wspólnymi spadkobiercami złożonej kultury Tayrona, która rozwijała się intensywnie na północy Kolumbii do czasu przybycia pierwszych Europejczyków. 

 

Na podstawie: survivalinternational.org, onic.org.co, elheraldo.co

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolumbia, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s