Zielone światło dla rozbudowy projektu Carajas

Brazylijski rząd wydał zezwolenie na rozbudowę projektu kolejowego, który dotknie ziemie rdzennych mieszkańców, w tym terytoria plemienia Awa Guaja. Jedno z największych przedsiębiorstw górniczych na świecie, firma Vale, potwierdziła uzyskanie licencji, która pozwoli jej na podwojenie możliwości transportowych złóż Carajas w stanie Maranhao. Projekt Carajas utworzony pod koniec lat 1960. także dzięki wsparciu Banku Światowego i Unii Europejskiej, otworzył odległe regiony Maranhao i doprowadził do ich intensywnej kolonizacji.

Osadnicy i koloniści korzystając z industrializacji regionu, osiągneli ziem Awa Guaja i przez następne dekady dokonywali masakr całych społeczności. Za głowę Indianin Awa Guaja wypłacono nagrody rzędu 60 dolarów. Nowa licencja pozwoli Vale na budowę drugiej nici kolejowej, co umożliwi przejazd pociągów jednocześnie w obu kierunkach. Rozwój torowiska zwiększy poziom hałasu i zintensyfikuje penetracje regionu.

Nie akceptujemy rozbudowy linii kolejowej, która przechodzi obok naszego terytorium. To jest naprawdę złe i spowoduje wiele hałasu. Myśliwi nic nie będą mogli upolować. Zwierzęta onieśmielą się i odejdą” – przestrzegają Awa Guaja.

Vale nie przeprowadziło prawidłowych konsultacji z rdzennymi mieszkańcami regionu, tak jak wymaga tego brazylijskie prawo i międzynarodowe rozporządzenia. Niedawno sąd wstrzymał ambicje Vale uznając, że społeczne i środowiskowe badania wpływu na otoczenie były „niewystarczające”. Zdaniem brazylijskiego arbitra dalsza ekspansja przedsięwzięcia może spowodować poważną degradacje środowiska. Wyrok ten został jednak szybko obalony i teraz zarząd Vale jest niezwykle bliski realizacji swoich zamierzeń. Oznacza to konflikt i negocjacje z ponad stoma różnymi gminami położonymi wzdłuż 900 mil torów.

Na początku października 2012 roku, około 300 Indian Guajarara i Awa Guaja zablokowało linię kolejową Carajas i kontynuowało stacjonarny protest przez kolejne trzy dni. Zgromadzeni przedstawiciele tubylczych społeczności domagali się natychmiastowego uchylenia rozporządzenia 303, które tylko jeśli wejdzie w życie umożliwi niekontrolowaną eksploatację i zagospodarowanie indiańskich ziem, bez konsultacji z rdzennymi mieszkańcami Brazylii.

Na podstawie: cimi.org.br, survivalinternational.org, socioambiental.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Korporacje i Instytucje, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s