Chevron pozywa organizację Amazon Watch

Paul Paz y Miňo, członek organizacji Amazon Watch, zabiegającej o ochronę przyrody i prawa rdzennych mieszkańców Amazonii, poinformował, że koncern Chevron złożył pozew przeciwko Amazon Watch. Przedstawiciele amerykańskiej korporacji oskarżają członków organizacji non-profit o odegranie roli w spisku, mającym udowodnić rzekome oszustwa Chevronu. Zdaniem Mino sądowy manewr Chevronu jest pretekstem, obliczonym na uzyskanie dostępu do poufnych informacji Amazon Watch. Organizacja z siedzibą w San Francisco podczas postępowania zostanie zmuszona do „upublicznienia „setek tysięcy e-maili, dokumentów i korespondencji wewnętrznych, związanych z historyczną walką o sprawiedliwość w Amazonii”.

Organizacja Amazon Watch odegrała niepoślednią rolę w historycznym procesie pociągnięcia Chevronu do odpowiedzialności za katastrofalne zanieczyszczenia w ekwadorskiej Amazonii. W ciągu niemal 30 lat swojej obecności w interiorze Ekwadoru, Texaco (obecnie część Chevronu) doprowadziło do jednej z największych katastrof naftowych na świecie, odprowadzając do środowiska miliardy litrów ropy naftowej i poprodukcyjnych ścieków. W lutym 2011 roku, po trwających od 20 lat zabiegach, Chevron został uznany winnym masowego skażenia środowiska, i obarczony grzywną w wysokości 18 mld dolarów. Zasądzona kwota miała zostać przekazana na rzecz 30 tysięcy Ekwadorczyków, Indian i osadników, poszkodowanych w rezultacie łupieżczej działalności amerykańskiej firmy.

Paul Paz y Miňo przypomina, że Chevron zamiast uznać „swoją toksyczną spuściznę w Amazonii, która przyczyniła się do ponad tysiąca zgonów nowotworowych, trwającego kryzysu zdrowia publicznego i zdziesiątkowania rdzennych kultur, postanowił walczyć z tym werdyktem aż piekło zamarznie”. W celu realizacji tego planu „Chevron rozpoczął ogromny światowy wysiłek sporów, mający przekonać sądy na całym świecie, że powodowie, farmerzy i rdzenni mieszkańcy Amazonii, są zaangażowani w ogromną konspiracje globalnego oszustwa i wyłudzenia pieniędzy od jednej z największych międzynarodowych korporacji na świecie”.

Najnowszy krok Chevronu, a mianowicie pozwanie Amazon Watch, jest zdaniem Miňo próbą infiltracji organizacji oraz odciągnięcia jej członków od podstawowego celu – sprawiedliwości w Amazonii: „Chociaż uważamy, że wezwanie nas do sądu przez Chevron jest próbą uciszenia nas, nie wycofamy się, będziemy nadal wspierać ludzi, którzy pragną, jak Lago Agrio, sprawiedliwości i czystej wody. Działania spółki i ich strategia „walki aż piekło zamarznie”, faktycznie przyznają nam racje. Są przestępcami i tchórzami” – oświadczył zdecydowanie Miňo, dodając: „Ich zbrodnie w Amazonii spowodowały głębokie i niezaprzeczalne cierpienie tysięcy ludzi. Ich strategia procesowa, obliczona na zniszczenie organizacji lub osób fizycznych zaangażowanych w spierania rolników i ludności tubylczej Amazonii, jest prawie tak niegodna jak wcześniejsze, zatrucie rzek i strumieni w jednym z największych lasów tropikalnych na ziemi”.

 

Na podstawie:amazonwatch.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwador, Korporacje i Instytucje, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Chevron pozywa organizację Amazon Watch

  1. jasiowedrowniczek pisze:

    Reblogged this on U Jasia Wędrowniczka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s