O zdrowiu w Dolinie Javari i u Indian Pirahã

1) Około 40 przypadków malarii stwierdzono wśród Indian Pirahã, mieszkających w regionie rzeki Maici, w amazońskiej gminie Manicoré – położonej 434 km od Manaus, stolicy stanu Amazonas. Według organizacji Opittampp, reprezentującej Indian Tora, Tenharim, Apurinã, Parintintin, Mura i Pirahã,  liczba ta stanowi 14,3% łącznej populacji Pirahã w tym regionie, szacowanej na 286 osób. Według Heltona Rodriguesa Paesa, koordynatora organizacji, w ostatnich dniach stwierdzono pięć przypadków malarii w wioskach Cacani i Passabem. Pirahã są myśliwymi i zbieraczami, posiadającymi ograniczony kontakt ze społeczeństwem narodowym.

2) W niedzielę 12 maja na zapalenie płuc zmarło dziecko z plemienia Kulina. Joãozinho Capistana Kulina miał około roku życia i mieszkał w wiosce Campinas, położonej w środkowym biegu rzeki Javari. Według Artemia Capistrana Kulina Araújo, członka Okręgowej Rady Ratownictwa (Condisi), dziecko zostało przyjęte do szpitala w Tabatinga. Ze względu na ciężki stan chłopca, miał być on  przeniesiony do szpitala w Manaus, w ciągu kolejnych siedmiu dni. Opóźnienie spowodowało jednak, że do przenosin nigdy nie doszło. Po śmierci dziecka Indianie z Doliny Javari wyrazili swoje oburzenie – oświadczył Clovis Rufino Marubo, reprezentujący organizację Indian Marubo w San Sebastian (Amas). To już jedenasty zgon, zarejestrowany przez Condisi wśród Indian z Doliny Javari, między styczniem a majem tego roku. Dolina Javari jest drugim co do wielkości terytorium indiańskim w Brazylii.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie: cimi.org.br

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Epidemie, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s