Święte miejsce Indian Kiowa zagrożone dewastacją

Najświętsze miejsce Indian Kiowa z Oklahomy, góra Longhorn, może zostać zbezczeszczona. Duża część zachodniej strony Longhorn została wydzierżawiona Stewart Stone of Cushing, firmie zajmującej się kruszeniem skał, która zamierza rozebrać świętą górę ludu Kiowa i pobrać z niej materiał, służący następnie do budowy amerykańskich autostrad. Utrata góry byłaby aktem kulturowego ludobójstwa dla narodu Kiowa. Święty cedr (w rzeczywistości jałowiec wirginijski, zwany też czerwonym cedrem) spalany podczas ceremonii plemienia nie może pochodzić z innego miejsca na świecie, jego unikalny zapach nie może być zastąpiony ani wymieniony na inny. Cedr z góry Longhorn jest wycinany z drzewa i suszony, a następnie wykorzystywany w ceremoniach religijnych i w domach, w celach oczyszczających.

 

Cedru z Longhorn używa się dzisiaj w każdym tradycyjnym domu Kiowa. Nie tylko zresztą w nich, bo po cedr z tych okolic sięgają plemiona z całych Stanów Zjednoczonych. Dla Kiowa Longhorn pozostaje miejscem doświadczenia duchowego i pośrednikiem w najważniejszych życiowych momentach. To miejsce modlitwy w czasie choroby i śmierci, to punkt czterodobowego odosobnienia. Podczas tych postów, rdzenni mieszkańcy udają się w góry z kocem, bez jedzenia i wody, modląc się nieustannie przez cztery dni.

Wiele gór w okolicy zostało przeznaczonych pod produkcję energii wiatrowej bądź poddanych procesowi kruszenia. Naturalne piękno, znamienne dla tego regionu Oklahomy, jest niszczone, a święte miejsca rdzennych narodów niejednokrotnie bezczeszczone. W razie rozbiórki Longhorn, wielu ludzi może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Kiowa obawiają się problemów zdrowotnych, spowodowanych przez kurz oraz zanieczyszczeń powietrza powstających podczas procesu zgniatania skał, jak również szkód, które może wyrządzić okolicznym domom użycie dynamitu. Członkowie plemienia trwożą się na myśl, że nie będą mogli kontynuować ważnych praktyk, nieodzownych w ich kulturze, a zależnych właśnie od góry.

Większość Rdzennych Mieszkańców Stanów Zjednoczonych, straciła kontrolę nad świętymi miejscami przynależnymi ich ludom. Pozbawianie Indian praw do sakralnych miejsc kultu było częścią szerszego procesu, przymusowych przesiedleń i naruszania granic rezerwatów. Święte miejsca, wyłączone z natywistycznej kontroli, stały się podatne na działanie nie-indiańskich sił, koncentrujących się na wyzysku gospodarczym, często niszczącym świętość danego miejsca. Góra Longhorn była niegdyś częścią rezerwatu Kiowa. Podobnie jak wiele innych ziem, została jednak zeń uprowadzona, podczas ponownej parcelacji indiańskich terytoriów, którą umożliwiła ustawa Dawesa z 1887 roku.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: intercontinentalcry.org. kgou.org, indiancountrytodaymedianetwork.com, kiowatribe.org

Podpisz Petycję w obronie góry Longhorn:

https://www.change.org/petitions/stop-the-destruction-of-the-kiowa-indian-tribe-s-sacred-longhorn-mountain

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s