Sprzeciw wobec ustawy antyterrorystycznej w Chile

Mapucze emersonSpecjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i walki z terroryzmem, Ben Emmerson wezwał chilijski rząd do powstrzymania się od wykorzystywania ustawodawstwa antyterrorystycznego, które uderza przede wszystkim w Indian Mapucze. Emmerson podczas swojej pierwszej wizyty w Chile stwierdził, że „ustawodawstwo antyterrorystyczne jest stosowane nieproporcjonalnie i niesprawiedliwie” właśnie wobec Mapuczów, także wówczas gdy podejmują oni zwykłe protesty. Reprezentant ONZ podkreślił przy tym potrzebę położenia kresu bezkarności za zbrodnie popełnione w trakcie gwałtownych protestów, dodając, że należy właściwie chronić ofiar przemocy.  

W 2009 roku chilijski podsekretarz , Patricio Rosende, zapowiedział, że rząd, który reprezentuje będzie wykorzystywał zapisy ustawy antyterrorystycznej z 1984 roku do ścigania Mapuczów, zawiązujących rzekome ataki na południu kraju, w Araukarii. Chilijski rząd zadeklarował wówczas, że będzie stosował ten środek prawny wobec przestępców, bez względu na ich pochodzenie, ale w praktyce zapisy tej ustawy uderzają przede wszystkim w Indian. Rząd Chile był szeroko krytykowany przez organizacje praw człowieka, w tym Human Rughts Watch i Radę Praw Człowieka ONZ, wskazujących na szereg niesprawiedliwości. Ustawa antyterrorystyczna pochodzi z czasów reżimu Augusto Pinocheta i uchyla m.in. szereg praw procesowych, zapewniających właściwą reprezentację oskarżonym.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie: ww4report.com, jurist.org, mapuexpress.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chile, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s