Indianie Kawahiva na nagraniu FUNAI

Rządowa agencji ds. Indian w Brazylii (FUNAI) opublikowała nagranie w którym uwieczniono członków nieskontaktowanego ludu Kawahiva. Film zarejestrowano w 2011 roku, ale dopiero w sierpniu 2013 roku zdecydowano się na jego upublicznienie. Na niedługim nagraniu, wykonanym z ukrycia przez pracownika agencji, widać dziewięciu członków plemienia podczas wędrówki przez las. Mężczyźni niosą łuki i strzały, kobiety natomiast kosze i małe dzieci. W pewnym momencie jedna z kobiet dostrzega obecność osoby obserwującej ruch społeczności, podnosi alarm i w ten czas wszyscy pośpiesznie oddalają się od miejsca zdarzenia.

Pierwsze wzmianki o Kawahiva pochodzą z 1750 roku, dzisiaj jednakże rdzenni mieszkańcy z tej grupy etnicznej stanowią niewielki koczowniczy lud zagrożony widmem wymarcia. Według niektórych prognoz populacja ich nie przekracza pięćdziesięciu osób. I tak obszar Rio Pardo zamieszkany przez Kawahiva stał się w ostatnim dziesięcioleciu miejscem inwazji drwali i farmerów, z których przynajmniej część gotowa była dokonać eksterminacji indiańskiej społeczności. W czasie tym doszło do przypadków cichych morderstw w głębi lasu. Zarzuty dotyczące ludobójstwa na nieskontaktowanych Kawahiva i przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu badane były przez prokuratora federalnego w 2005 roku. Wydano wówczas 90 nakazów aresztowania, zatrzymano wiele osób, ostatecznie jednak nie udało się zidentyfikować rzeczywistych sprawców ataków na Indian.

Od 1998 roku FUNAI okresowo wysyła grupy robocze do obszaru, których zadaniem jest monitorowanie sytuacji Kawahiva bez nawiązywania z nimi kontaktu. Pracownicy agencji znajdują opuszczone malocas z niezbędnymi przedmiotami takimi jak strzały, kosze wypełnione orzechami, a także hamaki wykonane z włókien drzew. W 2008 roku antropolog Gilberto Anzahna, członek zespołu FUNAI, wyraził przekonanie, że jeśli terenom Rio Pardo zostanie zagwarantowana właściwa ochrona, to tamtejsi Kawahiva zyskają szansę na regeneracje i odbudowę własnej populacji.

Opracowanie: Damian Żuchowski

ŹRÓDŁA:

1. „Caught on camera: Isolated Amazon tribe captured for the first time on video before vanishing into the woods after encounter with‚ the enemy’”
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2394233/Brazils-isolated-Amazon-Kawahiva-Tribe-captured-time-video.html

2. “Imagens inéditas mostram tribo que ainda vive isolada na Amazônia”
http://g1.globo.com/jornal-hoje/noticia/2013/08/imagens-ineditas-mostram-tribo-que-ainda-vive-isolada-na-amazonia.html

3. “Vídeo inédito comprova existência de índios da tribo Kawashiva no Mato Grosso”
http://noticias.terra.com.br/brasil/politica/video-inedito-comprova-existencia-de-indios-da-tribo-kawashiva-no-mato-grosso,39897aa896f70410VgnCLD2000000ec6eb0aRCRD.html

4. “Justiça obriga União e Funai a concluírem demarcação da TI Kawahiva do Rio Pardo”
http://cimi.org.br/site/pt-br/?system=news&action=read&id=7092

5. „Depesza o sytuacji Indian w Brazylii”
http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/indianie-w-brazylii-xi2007-iv2008/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Indianie Izolowani, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s