Import wołowiny do UE zagraża izolowanym Ayoreo

Part of a group of 18 families of forestZiemie zamieszkane przez ostatnie izolowane grupy paragwajskich Indian, którzy nie utrzymują kontaktu ze społeczeństwem narodowym są najeżdżane i niszczone, aby dostarczyć wołowinę na rynek Unii Europejskiej.

Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują, że brazylijska firma Yaguarete Pora kontynuuje wyrąb lasu w północnej części Paragwaju, zamieszkanego przez Indian Ayoreo Totobiegosode. Niektórzy Ayoreo nadal unikają kontaktu z paragwajskim społeczeństwem, utrzymując się z tradycyjnej gospodarki opartej na myślistwie, zbieractwie i drobnej uprawie. Ludzie ci chociaż zamieszkują własne terytoria są nieustannie najeżdżani przez lokalne i zagraniczne grupy interesu oraz zmuszani do ciągłej ucieczki. Korzystają z tego hodowcy bydła, którzy przejęli wiele lokalnych ziem. Paragwajscy urzędnicy nie gwarantują niestety właściwej ochrony ludności tubylczej.

Firma Yaguarete Pora, główne ogniwo ekspansji, jest częścią oenzetowskiego programu Global Impact, inicjatywy stworzonej by zachęcić sektor prywatny do przestrzegania zasad „wspierających i szanujących międzynarodowe prawa człowieka”. Firma występuje pod parasolem szczytnych haseł, jednakże swoją polityką najazdu pcha nieskontaktowanych Ayoreo w niebezpieczną przepaść. Indianie Izolowani nie posiadają immunologicznej odporności na zewnętrzne choroby, podczas kontaktu z pracownikami Yaguarete Pora zagrozi im wyniszczenie przez epidemię zrodzoną choćby z najmniejszej infekcji.

Ostatni raport złożony do biur ONZ ujawnił, że Yaguarete Pora rozpoczęła hodowlę bydła na ziemiach izolowanych Ayoreo oraz potwierdził, że część wołowiny sprzedawanej przez brazylijskiego potentata mięsnego trafia na europejskie rynki. Co znamienne w tym wszystkim, firma nie wspomina nic o obecności grup tubylczych o tym profilu w domenie której prowadzi prace. Organizacja Survival International zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o zbadanie skąd pochodzi wołowina importowana przez przedsiębiorstwo. Firma od lat nie przejmuje się apelami o rozsądek, umiejętnie posługuje się swoim „ekologicznym emblematem” przekazując część posiadanej ziemi pod „prywatne rezerwaty przyrody”. Ziemia na której działa Yaguarete Pora w Paragwaju jest jednak rodową własnością ludu Ayoreo, spośród których wielu zostało zmuszonych do wyjścia z lasu na przestrzeni ostatnich dekad. W rezultacie tego procesu znaczna część Indian przedwcześnie zmarła. Paragwajskie lasy jednocześnie są niszczone w zastraszająco szybkim tempie, produkcyjny owoc ich redukcji trafia na rynki UE, Rosji, Afryki i Ameryki Północnej.

 

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Deforestacja, Indianie Izolowani, Korporacje i Instytucje, Paragwaj, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s