5. Konferencja Białego Domu z Narodami Plemiennymi

W Waszyngtonie odbyła się piąta z kolei doroczna Konferencja Białego Domu z Narodami Plemiennymi. Rekordowa liczba 300 przywódców plemion z USA mogła publicznie ocenić i odpytać Prezydenta oraz jego urzędników z realizacji obietnic w zakresie polityki wspierania tubylczej suwerenności. Chociaż ostatnio administracja Obamy m.in. wzmocniła oczekiwane przez Indian zapisy “ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet” (VAWA) i zatwierdziła stałe finansowanie “ustawy o poprawie indiańskiej służby zdrowia” (IHCIA), to przywódcy plemion różnie oceniają realny poziom wsparcia rządu federalnego dla tubylczych samorządów. Wielu Indian coraz głośniej krytykuje fasadowość dotychczasowych konsultacji i nikłe rezultaty poprzednich Konferencji.

Gazeta “Indian Country Today” sporządziła listę 10 najważniejszych obecnie oczekiwań indiańskich plemion z USA wobec Białego Domu:

 
1. Skończyć z ograniczaniem funduszy na finansowanie zobowiązań rządu wobec Indian, gwarantowanych dawnymi traktatami władz USA z plemionami.

 
2. Skończyć z praktyką opóźniania i wstrzymywania przez administrację zwrotu kosztów ponoszonych przez plemiona na obsługę kontraktów w zakresie m.in. służby zdrowia, opieki społecznej i policji w rezerwatach.

 
3. Zwrócić plemionom miliardy należne od lat – także wg Sądu Najwyższego – za opłacone już przez władze plemienne usługi kontraktowe.

 
4. Realizować prezydenckie obietnice wspierania indiańskiej oświaty i nie ograniczać funduszy na działalność szkół plemiennych i stypendia dla Indian.

 
5. Prezydent powinien zdecydowanie częściej korzystać z prawa podejmowania decyzji w sprawach Indian bez konieczności uzgadniania ich z Kongresem.

 
6. Rząd winien poświęcać więcej uwagi potrzebom i możliwościom w zakresie produkowania w rezerwatach energii – tak konwencjonalnej, jak odnawialnej.

 
7. Służby podatkowe powinny stosować jawne i jasne wytyczne ws. zwolnień podatkowych dla grup Indian upośledzonych kulturowo lub ekonomiczne.

 
8. Do powołanej niedawno prezydenckiej Rady ds. Tubylczych Amerykanów powinno wejść więcej indiańskich ekspertów i działaczy.

 
9. Poszczególne agendy rządowe powinny rzeczywiście konsultować swoje plany i decyzje dotyczące Indian z tubylczymi społecznościami.

 
10. Nowa ustawa Obamy o ubezpieczeniach zdrowotnych nie może być jedyną propozycją dbania o zdrowie Indian, bo traktatowym obowiązkiem władz jest pełne finansowanie indiańskiej służby zdrowia, a nie tylko jej „udostępnienie”.

 

 

Opracowanie: Marek Nowocień

Źródło: https://www.facebook.com/groups/242130809257733/

Patrz także: http://indiancountrytodaymedianetwork.com/2013/11/14/native-leaders-air-concerns-white-house-tribal-nations-conference-152253

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, USA i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s