Coca-Cola pozyskuje trzcinę cukrową z ziem Guarani

Indianie Guarani wezwali Coca-Colę do zaprzestania zakupu cukru od korporacji żywnościowej Bunge zaangażowanej w okupację ziem Indian. Niedawny raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam ujawnił, że Coca-Cola pozyskuje cukier od Bunge, które z kolei skupuje trzcinę cukrową uprawianą na ziemiach skradzionych Guarani. Podczas gdy obydwie firmy ciągną zyski z dochodowego interesu „zbrukanego indiańską krwią”, lokalni autochtoni zmagają się z niedożywieniem, nędzą i zabójstwami.

370-osobowa guarańska wspólnota Jata Yvary ze stanu Mato Grosso do Sul straciła większość swojej rodowej ziemi przeznaczonej obecnie pod plantacje trzciny cukrowej. Indianie żyją na skrawku swoich dawnych ziem oraz obserwują niszczenie lasów, które służyły im do tej pory jako schronienie i źródło pozyskania medykamentów oraz żywności. Jednocześnie zmagają z poważnymi problemami zdrowotnymi, będącymi następstwem rozpylania toksycznych pestycydów na plantacjach. Arlindo, przedstawiciel wspólnoty Jata Yvary alarmuje: „Farmerzy zniszczyli prawie cały nasz las, rośliny lecznicze, owoce i zasoby. Spryskali je pestycydami z samolotów. Dzieci mają bóle głowy i wymioty”. Coca-Cola kontynuując skup trzciny cukrowej z ziem Guarani będzie moralnie współodpowiedzialna za utrzymywanie niebezpiecznego statusu quo na tubylczych terytoriach.

Indianie Guarani Kaiowa są jedną ze współczesnych ofiar rosnącego zapotrzebowania na biopaliwa. Większość tubylczych ziem została zajęta przez wpływowych farmerów, którzy wykorzystują je pod hodowlę bydła, uprawę soi i trzciny cukrowej. Rozpaczliwa sytuacja plemienia, związana z wysoką stopą ubóstwa i deprecjacją społeczno-kulturową, pociąga za sobą nienaturalnie wysoki wskaźnik samobójstw. Indianin Guarani statystycznie rzecz ujmując, targa się na swoje życie 34 razy częściej niż przeciętny Brazylijczyk. Ambrosio Vilhalva, który zagrał w filmie „Birdwatchers”, dokumentującym ciężki los jego ludu, a także sam krytykował podobną współpracę z Bunge koncernu Shell, został zamordowany na początku grudnia bieżącego roku, stając się najnowszą ofiarą patowej sytuacji, w której znajdują się Guarani.

Notkę o śmierci Ambrosio Vilhalvy w języku polskim zamieścił portal Socjalizm Teraz http://www.socjalizmteraz.pl/pl/Artykuly/?id=178/Ambrosio_Vilhalva_zamordowany

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Sarah Shenker (Survival International)
Na podstawie: survivalinternational.org, cimi.org.br
Artykuł ukazał się także na http://www.wolnemedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Korporacje i Instytucje, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s