Chevron zagrożeniem dla społeczeństwa otwartego – list otwarty

Źródło: http://gazlupkowy.info.pl i http://www.amazonwatch.org

Tłumaczenie: Jan Skoczylas 

Instytucje, organizacje i osoby indywidualne opowiadające się za społeczną odpowiedzialnością biznesu potępiają atak odwetowy Chevronu na obrońców praw człowieka i zwolenników odpowiedzialności korporacyjnej, i postrzegają go jako zagrożenie dla społeczeństwa otwartego oraz właściwego stosowania prawa.

18 grudnia 2013

My, niżej podpisane organizacje i osoby indywidualne potępiamy działania Chevronu zmierzające do uciszenia krytyków i zignorowania 9,5 miliardowej kary za zniszczenie środowiska w ekwadorskiej Amazonii. Działania Chevronu stwarzają niebezpieczny precedens oraz stanowią narastające, poważne zagrożenie dla zdolności społeczeństwa obywatelskiego do pociągania korporacji do odpowiedzialności za przestępstwa popełniane na całym świecie.

Odkąd Chevron rozpoczął atak na tych, którzy od dziesięcioleci wywierają naciski na to przedsiębiorstwo, aby oczyściło spowodowane przez siebie skażenie środowiska w ekwadorskiej Amazonii, niezależni dziennikarze zmuszeni zostali do przekazania swoich materiałów, a nienastawione na zysk organizacje stojące na straży praw człowieka stanęły w obliczu intensywnych działań prawnych, mających na celu osłabienie ich zdolności do efektywnej pracy i zbierania poparcia.

Ataki na wolność słowa

Chevron użył swojej potęgi i wpływów w świecie prawniczym, aby uzyskać decyzję nakazującą producentowi i reżyserowi, Joe Berlingerowi przekazanie firmie ponad 600 godzin nieobrobionego materiału filmowego. Posunięcie to stanowi poważne zagrożenie dla niezależnego dziennikarstwa i zostało skrytykowane przez New York Timesa, ABC, CBC, NBC, Associated Press , the Hearst Newspapers, Daily News i the Gannet Company.

Chevron zaatakował również ekologiczne organizacje non profit, tubylcze organizacje praw człowieka i indywidualnych aktywistów, za pomocą nakazów sądowych nastawionych na zniszczenie ich skuteczności i uciszenie wypowiedzi. Twierdząc, że jego najgłośniejsi krytycy i aktywiści próbujący pociągnąć firmę do odpowiedzialności za nadużycia ekologiczne i łamanie praw człowieka, są “konspiratorami”, Chevron próbuje zmusić organizacje do przekazania wszystkich planów wewnętrznych i dokumentów dotyczących strategii oraz danych pozwalających na zidentyfikowanie tożsamości zwolenników, którzy mogą stać się obiektem dalszych działań prawnych. Niektóre sądy sprzeciwiły się taktyce Chevronu, widząc w nich zagrożenie dla konstytucyjnych praw organizacji i osób indywidualnych wynikających z pierwszej poprawki do Konstytucji.

Szkalowanie przeciwników

Używając federalnej ustawy o wymuszeniach i przestępczości zorganizowanej (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act – w skrócie RICO), prawa stworzonego w celu ścigania gangsterów, Chevron uznał swoje ofiary i praktycznie każdego, kto wspierał ich kampanię, lub krytykował firmę – w tym organizacje pozarządowe, dziennikarzy, odpowiedzialnych inwestorów – za przestępców. W działaniu stanowiącym zatrważającą zniewagę dla podstawowych zasad sprawiedliwości, Chevron zdołał obezwładnić swoich przeciwników za pomocą bezprecedensowego ataku prawniczego (wynajmując 60 firm prawniczych i ponad 2 000 prawników) i przekonać amerykański sąd do określenia ich mianem przestępców, i jednocześnie wyłączenia ze sprawy wszystkich dowodów na spowodowane przez siebie skażenia ekologiczne. Chevron zapłacił setki tysięcy dolarów świadkom zeznającym w tej sprawie, w tym byłemu sędziemu, który przyznał się do przyjmowania łapówek w innych sprawach. Krytycy Chevronu – i same ofiary toksycznego skażenia – znaleźli się w sytuacji procesu sądowego, w trakcie którego konfrontowani są z tajnymi świadkami, nie mają możliwości mówienia o zniszczeniu środowiska, i mogą przedstawiać swoje argumenty jedynie sędziemu, a nie ławie przysięgłych – temu samemu sędziemu, który zasugerował Chevronowi wniesienie pozwu na podstawie RICO.

Podkopywanie systemu sprawiedliwości i niezawisłości sądów

Działania Chevronu stanowią zagrożenie dla samej istoty suwerenności narodowej i niezależnego sądownictwa – posługując się niejasną procedurą arbitrażową na gruncie dwustronnej umowy inwestycyjnej pomiedzy USA a Ekwadorem (U.S. – Equador Bilateral Investment Treaty), korporacja podjęła bezprecedensową próbę unieważnienia decyzji niezależnego sądu krajowego, pomimo tego, że to sam Chevron wybrał sąd w Ekwadorze do rozpatrzenia sprawy. W momencie rozpoczęcia trwającego 19 lat postępowania sądowego, Chevron nie był nawet stroną, a porozumienie inwestycyjne nie zostało jeszcze podpisane. Pozew złożyło 30 000 osób z dotkniętych skażeniami społeczności tubylczych i wiejskich. Poszkodowani pozbawieni są prawa do udziału w arbitrażu, w którym decyzja podjęta zostanie przez trzech prywatnych prawników, twierdzących, że mają prawo do uchylenia postanowień sądów ekwadorskich – co zagraża suwerenności sądów na całym świecie, które mogą okazać się bezsilne w obliczu niczym nieograniczonej władzy korporacji.

Metody te zagrażają jakimkolwiek próbom sprzeciwu społeczeństwa obywatelskiego wobec potęgi korporacji i prewencji nadużyć. Z tego powodu potępiamy działania Chevronu, uważając je za prawniczą taktykę “spalonej ziemi”, skierowaną przeciwko tym, którzy sprzeciwiają się łamiącym prawa człowieka i niszczącym środowisko, praktykom korporacyjnym.

Aktywizm obywatelski we wszystkich swoich formach jest zagrożony.

Z poważaniem,

Amazon Watch

Center for Environmental Health

Climate Mama

Corporate Accountability International

CREDO

EarthRights International

Eyak Preservation Council

Family Farm Defenders

Food and Water Watch

Friends of the Earth US

Global Exchange

The Global Initiative for Economic, Social and Cultural Rights

Greenaction for Health and Environmental Justice

Greenpeace USA

Justice in Nigeria Now

OilChange International

The Pachamama Alliance

Rain Forest Action Network

Sierra Club

350.org

350 Bay Area

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: amazonwatch.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwador, Korporacje i Instytucje, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s